Ostravská společnost Vítkovické železniční opravny (VŽO), která se věnuje opravám nákladních vozů, se loni – pět let od založení – dostala na tržby 306 milionů korun a 914 opravených vozů. V roce 2018, kdy firma vznikla, opravila 155 vozů a její tržby činily pouze 12 milionů. Předloni dosáhly tržby 203 milionů a čistý zisk 10,4 milionu korun. Počet zaměstnanců firmy se za pět let zvedl z 33 na více než 160. Novinářům to řekli výkonný ředitel VŽO Daniel Marek a generální ředitel společností VŽO a Vítkovická doprava Richard Toman.
„Letošní výsledky očekáváme někde v úrovni 360 až 370 milionů korun tržeb, a pokud se týká počtu vozů, tam budeme někde kolem 1000,“ řekl Marek. Úspěšné výsledky jsou podle něj mimo jiné dány vývojem trhu. „Přepravy sice v poslední době u některých přepravců padají, ale servis je službou, která je potřeba. Vozy, pokud jezdí, tak potřebují servis, potřebují zajet do dílny,“ uvedl.
Rychlému vzestupu podniku podle něj pomohlo více okolností. „Lokalita byla velmi dobře zvolená, protože Ostravsko je průmyslovou oblastí. Ostrava stojí na koridoru, kde proudí spousta vozů různých zákazníků,“ řekl Marek. Důležité podle něj také bylo, že se podařilo poskládat dobrý tým zaměstnanců.
Za úspěchem společnosti stojí podle ředitelů také služba mobilní dílny, která dovede provést údržbu či opravu přímo na místě na trati, včetně například výměny dvojkolí. „Momentálně máme čtyři provozovny mobilní dílny – v Lounech, Ostravě, Mošnově a Štúrovu. Naše provozovny tak mohou nabídnout své služby mimo lokality ČR také v Německu, Rakousku, Polsku, Slovensku a Maďarsku,“ uvedl Toman. Další expanzi firma chystá na sever k polským přístavům, na východ k ukrajinským hranicím i na jih.
VŽO mají v plánu se rozšířit minimálně na dvojnásobek aktuální velikosti. Mají rozpracovaný například projekt rozšíření současných hal, kde by byly schopny produkci i zdvojnásobit. Toman řekl, že VŽO ale při rozšiřování limituje prostor, kde už není místo na další větší přístavbu. „Potřebovali bychom navýšit kapacity tak, jak si říká trh. A trh říká, pojďme najít ještě navýšení o nějaký dvoj- až trojnásobek, a tady ten prostor není,“ řekl generální ředitel. „Díváme se za hranice třeba k polským sousedům a hledáme možnosti. Je třeba se dívat tam, kde jsou hlavní trasy, koridory, ať se eliminují přepravní náklady pro naše zákazníky,“ dodal.
Zhruba za půl roku by podle něj mohlo být jasno, zda se firma rozšíří o nějaký už existující objekt, nebo zda bude stavět na zelené louce. V takovém případě by se větší rozšíření dalo čekat asi za dva až tři roky. „Teď bychom potřebovali najít kolem deseti až 20 zaměstnanců, ale v případě rozšiřování se můžeme bavit až o stovkách lidí,“ řekl Toman.
VŽO sdílejí svůj areál se společností Vítkovická doprava, která v Ostravě především provozuje železniční vlečky a železniční obsluhu velkých průmyslových firem. Má 110 zaměstnanců a dosahuje ročního obratu okolo 180 milionů korun.
Obě firmy patří do skupiny CE Industries podnikatele Jaroslava Strnada. Celý holding, v němž je 20 firem celkem s více než 2400 zaměstnanci, dosahuje ročního obratu přes 15,5 miliardy korun. Společnost Vítkovická doprava se dříve jmenovala Vítkovice Doprava a patřila do strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group Jana Světlíka. Majitele změnila a do holdingu CE Industries patří od roku 2018.
Zdroj: ČTK