Cizinci tankují u čerpacích stanic v Maďarsku výrazně dráž než domácí. Za pohonné hmoty musejí zaplatit tržní cenu, zatímco místní dál využívají pevně stanovenou cenu úřední, která je snížená. Nařízení, které ruší pro auta se zahraniční poznávací značkou možnost tankovat stejně levně, se ve čtvrtek před půlnocí objevilo v maďarském úředním věstníku. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Maďarští řidiči nakupují prémiový benzin s oktanovým číslem 95 a naftu za 480 forintů (30 Kč) za litr. Aktuální tržní cena je podle médií v průměru o 40 procent vyšší.

Vláda pravicového premiéra Viktora Orbána oficiálně určila cenu benzinu loni v listopadu. Chtěla zajistit, aby řidiči nemuseli trpět celosvětově rostoucími cenami pohonných hmot. Nařízení má prozatím platit do 1. července.

Až do dnešního dne směli v Maďarsku za úřední cenu kupovat pohonné hmoty i cizinci. Změnu oznámili překvapivě ve čtvrtek odpoledne zástupci vlády. Ve čtvrtek večer se proto před čerpacími stanicemi u hranic unijních sousedů Rakouska a Slovenska tvořily dlouhé fronty, protože řada cizinců chtěla natankovat ještě za nižší cenu.

Rozdílný přístup k občanům jiných států Evropské unie na čerpacích stanicích vyvolává otázku, zda Maďarsko neporušuje stávající zákaz diskriminace v EU. Šéf Orbánovy kanceláře Antal Rogán ve čtvrtek večer v televizi připustil, že nová cenová regulace by mohla vést k diskusím s Bruselem.

Zdroj:ČTK

DPP