DPP

Čínské úřady se rozhodly uzavřít letiště pro desítky letadel ruských leteckých společností. Jak dnes informoval zpravodajský server The Moscow Times, zákaz se vztahuje na letouny amerického výrobce Boeing, které nebudou moci přistávat na čínských letištích.

Čína tak nadále v tichosti dodržuje západní sankce uvalené na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu, dodává list. Po prudkém omezení dodávek elektroniky a vybavení, odmítnutí dodávek leteckých dílů a úplném zastavení investic do jakýchkoli ropných a plynárenských projektů, je uzavření letišť pro boeingy ruských leteckých společností dalším krokem, který Peking zavedl.

Podle dokumentu, který tento týden obdrželi ruští dopravci, čínské úřady požadují, aby letadla z Ruska neměla dvojí registraci. Letadla jsou nyní přeregistrována v Rusku, ale jejich původní registrace zůstává na Bermudách. Vymazat je z bermudského rejstříku nelze – k tomu jsou oprávněni pouze pronajímatelé, kteří se většinou k sankcím proti Rusku připojili.

Boeingy ruských společností mohou od nynějška létat přes čínské území pouze tranzitně. Nová pravidla se už dotkla společnosti Aviastar-TU, hlavního partnera internetového obchodu AliExpress.

Společnost, která týdně přepravovala do Ruska 700 tun čínského spotřebního zboží, dostala oznámení, že pět jejích letounů Boeing nesplňuje požadavky Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), sdělil agentuře Interfax zdroj z trhu logistických služeb.

„Pokud lety do Číny nebudou zastaveny, bude letecká společnost potrestána příslušnými sankcemi,“ dodal.

Rusko celkem zabavilo zahraničním pronajímatelům více než 500 letadel v hodnotě deseti miliard dolarů (asi 230 miliard Kč). Toto opatření bylo jednou z částí odvetných sankcí, když společnosti Boeing a Airbus odmítly dodávat Rusku náhradní díly a provádět údržbu letadel své výroby.