[quote]ČR a Německo budou společně zajišťovat podmínky pro plavbu na Labi, ministr dopravy Karel Havlíček o tom včera podepsal dohodu se svým německým protějškem Andreasem Scheuerem. Dohoda stanoví základní parametry pro fungování labské vodní cesty z Pardubic až do Hamburku, kde má usnadnit její využívání pro nákladní lodě při kombinaci s vodohospodářskými a ekologickými potřebami. Parametry budou zajišťovat obě země. Dohodu nyní musí ještě schválit Parlament.[/quote]

Karel Havlíček po podpisu kvitoval, že se podařilo dohodu uzavřít ještě před koncem mandátu současné vlády. Podle něj tím vznikla důležitá základna pro další rozvoj vodní dopravy na Labi a řešení stavu vodní cesty u Děčína. Ministerstvo dopravy tam chce vybudovat nový plavební stupeň, zatím však naráží na ekologické dopady stavby. V současnosti resort jedná s ministerstvem životního prostředí o možnosti kompenzačních opatření.

Česko podle uzavřené dohody bude muset zajistit plavební parametry pro úsek z Ústí nad Labem ke státním hranicím s Německem. Návazně na to by pak mezi Ústím nad Labem až Pardubicemi měla být možná plavba s hloubkou až 230 centimetrů. Náklady na údržbu, které bude mít na starosti Povodí Labe, vyjdou na přibližně 150 milionů korun ročně.

Německo by naopak na svém území řeky mělo zajišťovat hloubku plavební dráhy 140 centimetrů. Zároveň bude každých deset let přezkoumávat nízkou referenční úroveň vodní hladiny. Na dodržování dohody má dohlížet společná smíšená komise.

Dosud pro lodní dopravu na Labi neexistoval žádný závazný dokument, který by řešil mezinárodní status této vodní cesty. Ta přitom patří do hlavní transevropské dopravní sítě TEN-T. Na všech ostatních ostatních evropských vodních cestách mezinárodního významu, například Dunaji, Rýnu nebo Sávě, jednotlivé státy mezi sebou dohody mají.

 

Zdroj : ČTK