DPP

Dopravci v září zaplatili na mýtných poplatcích 1,29 miliardy korun, meziročně o 6,3 procenta více. Stoupl i počet mýtných transakcí, a to o osm procent na téměř 100 milionů. Růst je zejména výsledkem letního rozšíření mýtného systému o 373 kilometrů silnic první třídy. ČTK o tom dnes informoval správce mýtného systému, společnost CzechToll.

V loňském roce dopravci za mýto zaplatili rekordních téměř 14,2 miliardy korun. Za devět měsíců letošního roku stát na mýtu vybral přes 11 miliard korun.

Na výši vybraných poplatků se v uplynulém měsíci výrazněji projevilo rozšíření mýta od 1. července. Do systému přibylo 373 nových kilometrů silnic první třídy, celkově je tak nyní zpoplatněno skoro 2860 kilometrů. Letos jde o druhé rozšíření mýta, když v únoru do systému přibylo zhruba 53 kilometrů.

Příjmy státu z mýtného by se měly po letošním rozšíření podle odhadů z loňska zvýšit přibližně o 400 milionů korun za rok. Přesný finanční přínos rozšíření zpoplatnění na další úseky silnic první třídy bude ovšem podle CzechTollu možné vyhodnotit až v dlouhodobém horizontu.

Ke konci září bylo v systému elektronického mýtného zaregistrováno 720.000 vozů s hmotností nad 3,5 tuny. Z toho 173.000 vozidel má domácí registrační značky, zbylá auta mají registrační značky ze zahraničí. Počet palubních jednotek vydaných dopravcům dosáhl 580.000 kusů.

Zdroj  :ČTK