DPP

Policie navrhla obžalovat sedm lidí a dvě firmy v případu manipulací se zakázkami Českých drah na zajištění náhradní autobusové dopravy při výlukách.  Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. Kauzou se podle ČT začala policie zabývat na základě odposlechů Romana Rogoze, blízkého spolupracovníka bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra. Rogoz je podle dřívějších informací médií mezi obviněnými.

„V daném případu policejní orgán dne 23. září 2022 doručil Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze spisový materiál spolu s návrhem na podání obžaloby na všechny obviněné,“ řekl ČT státní zástupce Jan Scholle.

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v únoru uvedli, že skupina podle nich získala v roce 2020 prostřednictvím bývalého zaměstnance ČD informace o cenových nabídkách, které dodali soutěžící u poptávkových řízení. Cílem skupiny bylo získat zakázku pro spolupracujícího dodavatele a obdržení finanční provize.

Celkem šlo podle NCOZ o osm zakázek v hodnotě 18 milionů korun, ve dvou případech došlo podle vyšetřovatelů k dokonání trestného činu. Obviněným hrozí za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy a podvod až osmileté vězení.

Kromě Rogoze jsou v případu podle dřívějších informací serveru Seznam Zprávy obviněni i místopředseda ligového výboru Petr Heidenreich, masér vyšehradského klubu David Bejdák či Albert Oláh, který podle webu zodpovídal v Českých drahách za zakázky veřejné dopravy.

Vyšetřovatelé se případem začali zabývat na základě odposlechů Rogoze v kauze s krycím jménem Šváb, uvedla ČT. Kauza se týká údajného ovlivňování výsledků fotbalových utkání i korupce, je v ní obžalováno 21 lidí včetně Rogoze i Berbra.