[quote]Dopravní společnosti Bors Břeclav loni klesly tržby o 12 milionů na 624 milionů korun, zisk mírně klesl na 2,6 milionu korun. Velmi se dařilo divizi nákladní dopravy a divizi prodeje aut, naopak se nedařilo autobusové dopravě mimo jiné kvůli zvýšeným náborovým nákladům na řidiče. Problematické se ukazuje i nutné navyšování mezd řidičům, vyplývá z výroční zprávy firmy ve Sbírce listin.[/quote]

Autobusovou dopravu firma zajišťuje téměř výlučně na objednávku pro Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje. Náklad zvyšovaly také opravy a údržba vozidel a zdražení nafty na konci roku. Řidiči autobusů i kamionů chyběli hlavně v první polovině roku a podnik musel dělat nábory, aby udržel stávající stav. Tři roky po sobě má okolo 70 řidičů kamionů a 190 řidičů autobusů.

Bors musel také reagovat na tlak na zvýšení mezd řidičů, který se projevuje i letos. Tlak zesílila i vláda, která nařídila zvýšit minimální mzdu řidičů autobusů, a kraj zvýšení plně nekompenzoval. Problémem do budoucna může být i rostoucí průměrný věk zaměstnanců. Za tři roky jejich počet ve skupině nad 51 let stoupl z 95 na 119, vedle toho ve skupině 31 až 40 let klesl ze 114 na 78. Podnik měl dohromady 378 zaměstnanců.

I přes personální potíže chce firma zvětšit flotilu kamionů i autobusů. Od loňského prosince převzala po výběrovém řízení některé linky v okolí Klobouk u Brna. Naopak regionální konkurent z ČSAD Hodonín například flotilu kamionů kvůli chybějícím řidičům již dva roky zmenšuje.

Třetím rokem po sobě od svého vzniku překonává dosavadní výsledky divize Renault, která prodává auta této značky a Dacie.

,,Přibrání rumunské značky do portfolia se ukázalo jako dobrý tah a také se na výsledcích projevuje rostoucí trh s osobními auty v Česku,“ uvedl ve zprávě místopředseda představenstva František Zugar.

Autobusy, kamiony a prodej aut se na tržbách firmy podílí z 90 procent. Zbylé tržby plynou z prodeje pohonných hmot, opravárenství, celních služeb a autoškoly.

Zdroj: ČTK

DPP