[quote]Na výstavbu dopravní infrastruktury se ke konci letošního srpna vyčerpalo z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury 35,47 miliardy korun. Dalších 36,2 miliardy Kč pak činily požadavky k proplacení od investorských organizací. Množství vyčerpaných peněz na stavby silnic, železnic a dalších dopravních cest je ve srovnání se stejným obdobím loňska nižší o 1,5 miliardy Kč. Vyplývá to z materiálu, který pro středeční jednání vlády zpracovalo ministerstvo dopravy.[/quote]

Podle resortu jde jen o rozdíl způsobený rozdílným účtováním peněz vydávaných krajům na opravy silnic druhých a třetích tříd. Zatímco vloni kraje tyto příspěvky dostávaly jednorázově, letos musí o čerpání žádat průběžně. Další rozdíl pak úřad vidí v tom, že doposud nebyla vyplacena část prostředků určených pro pražskou Technickou správu komunikací, se kterou ke konci srpna nebyla uzavřena smlouva.

Vloni prostřednictvím fondu dopravy směřovalo na investice do dopravy 78,7 miliardy korun, což znamenalo 98procentní využití rozpočtu SFDI. Letos je ve fondu dopravy včetně návrhu rozpočtového opatření 78,73 miliardy korun.

S o něco nižším množstvím peněz se nejspíš bude muset fond spokojit napřesrok. Vládou schválený návrh rozpočtu, kterým se ještě bude muset zabývat Poslanecká sněmovna, je sestavený ve výši 72,5 miliardy korun. Podle ministra dopravy Dana Ťoka ale tento objem peněz nebude stačit na financování všech nově zahajovaných staveb.

,,Nemá cenu šetřit a nezahajovat stavby, které jsou přichystané. Chtěli bychom zahajovat vše, co je nachystáno. A podepisovat smlouvy a deficit prostředků vyřešit půjčkou, když to nepůjde jinak,“ uvedl k výši schváleného rozpočtu Ťok.

Zdroj: ČTK

 

DPP