Téměř miliardové kompenzace, které stát během listopadu rozdělil mezi zájezdové dopravce v programu COVID Bus, by měly autobusovým firmám pomoci se přizpůsobit situaci až do konce prvního čtvrtletí příštího roku. Uvedlo to dnes ministerstvo dopravy. Podle zájezdových dopravců je dosavadní podpora nedostatečná a na neděli kvůli tomu plánují protestní jízdu Prahou.

Ministerstvo v programu dostalo 1054 žádostí o kompenzaci. „Většina žadatelů uspěla a peníze by již měli mít na svých účtech,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Celkem ministerstvo rozdělilo 932,5 milionu korun pro 3486 vozidel. Zmítnuto bylo 27 žádostí, podle úřadu šlo o dopravce, kteří nebyli držiteli koncese nebo jejich autobusy nesplňovaly podmínky pro dotace jako je například nízká emisní třída.

„V případě zamítnutí žádosti jsme vždy vysvětlili další postup a upozornili na možnost podání nové žádosti po odstranění nedostatků. Proto je počet zamítnutých žádostí tak extrémně nízký, všichni, kdo mohli nedostatky odstranit, byli úspěšní po podání nové žádosti,“ uvedl ředitel Odboru silniční dopravy ministerstva Pavol Baran.

Podpora by podle ministerstva měla dopravcům pomoci se přizpůsobit trhu do konce prvního čtvrtletí roku 2021. Podle dopravců však dosavadní dotace pomohly uhradit pouze dluhy z jarní krize a nyní jsou opět bez zakázek. Stát podle nich nyní dopravce přehlíží a nedostatečně zohledňuje pokračující problémy. Iniciativa Za autobusy kvůli tomu na neděli plánuje protest, kdy by se do Prahy mělo sjet přes 220 dopravců. Ti by se během dopoledne měli setkat na parkovišti letňanského výstaviště a odpoledne následně vyrazit na protestní jízdu k Letišti Václava Havla.

 

Zdroj : ČTK