Evropská investiční banka (EIB) podepsala dohodu o půjčce 3,42 miliardy korun se společností ČSOB Leasing, dalších 1,8 miliardy korun půjčí bance Moneta Money Bank. Půjčky jsou určené na podporu malých a středně velkých podniků, které zasáhla pandemie covid-19. EIB dalších 3,42 miliardy korun půjčí společnosti ČD Cargo na modernizaci služeb. EIB to dnes sdělila ČTK v tiskových zprávách.

„Půjčka ČSOB Leasing je součástí okamžité reakce EIB na ekonomickou krizi způsobenou pandemií, která má za cíl zmírnit systémové dopady, udržet zaměstnanost a vytvořit nezbytné podmínky pro budoucí růst po pandemii. Včasná podpora EIB řeší finanční potřeby malých a středně velkých firem a společností se střední kapitalizací, aby zabránila vzniku dalších škod na ekonomice jako celku,“ uvedla viceprezidentka EIB Lilyana Pavlová.

Úvěr ČD Cargo má jít na financování 50 nových elektrických lokomotiv a 140 intermodálních nákladních vozů a dovybavení 310 lokomotiv evropským systémem řízení železniční dopravy. ČD Cargo je největším českým poskytovatelem železniční nákladní dopravy. Je dceřinou společností Českých drah, státem vlastněného osobního železničního dopravce.

Půjčky jsou součástí Programové půjčky EU v reakci na krizi covid-19 pro malé a středně velké podniky a firmy se střední kapitalizací 2020 – 2025 v hodnotě pěti miliard eur (cca 131 miliard korun), kterou uskutečňuje EIB v odpovědi na ekonomickou krizi způsobenou pandemií v celé EU.

„Naše spolupráce s EIB je dlouhodobým projektem, v jehož rámci jsou financovány dílčí investiční potřeby malých a středních podniků v ČR. Těší nás, že jeho účelem je podpora pořízení nových nebo ekologicky šetrnějších strojů, zařízení a technologií výrobního charakteru českým podnikatelům, které nahrazují starou a k životnímu prostřední již ne moc přátelskou infrastrukturu,“ uvedl ředitel ČSOB Leasing Pavel Prokop.

ČSOB Leasing poskytuje kompletní nabídku financování aktiv pro vozidla, stroje a zařízení. Prostřednictvím své celorepublikové sítě obsluhuje korporátní i retailové zákazníky. Moneta Money Bank je jednou z největších bank pro domácnosti a živnostníky v ČR.

Evropská investiční banka je úvěrová instituce Evropské unie, kterou vlastní členské státy EU. Poskytuje dlouhodobé financování pro zdravé investice s cílem přispět k plnění politických cílů EU v Evropě i mimo ni. S ČR spolupracuje od roku 1992 a investuje zde do infrastruktury, malých podniků, životního prostředí a inovací. Od zahájení činnosti v Česku zajistila EIB financování pro 185 projektů za 22,51 miliardy eur (zhruba 590 miliard korun).

 

Zdroj : ČTK