Pražský dopravní podnik (DPP) v loňském roce utržil na jízdném v souvislosti se smlouvou s hlavním městem zhruba 3,43 miliardy korun, což je meziročně víc. Zvýšil se prodej jednotlivých jízdenek i předplatních kuponů. Vliv na výši prodaných jízdenek mělo ukončení opatření proti covidu-19. Vyplývá to z výroční zprávy podniku, kterou má ČTK k dispozici. Z celkové výše vybraného jízdného v pražské integrované dopravě (PID) tvoří jízdné DPP 78,91 procenta. Pražský dopravní podnik je největší městskou firmou, zaměstnává téměř 11.000 lidí a má na starosti MHD.

Tržby z prodeje časových jízdenek, včetně zaměstnaneckých a přenosných i reklamací, se proti roku 2021 zvýšil o 22 procent, což činilo meziroční nárůst o asi půl miliardy korun. Tyto tržby tvoří něco málo přes polovinu příjmů z jízdného.

U tržeb z prodeje jednotlivých jízdenek je situace obdobná. Také zde DPP podle dokumentu zaznamenal nárůst. Způsobil ho mimo jiné návrat turistů po zrušení proticovidových opatření. V porovnání s rokem 2021 jsou tržby za jízdenky na jednotlivou jízdu, včetně časových krátkodobých jízdenek, jako je například celodenní lístek, vyšší o 60,6 procenta, což činí zhruba 0,7 miliardy.

Revizoři dopravního podniku uložili loni 255.115 pokut za jízdu načerno, meziročně o 16 procent více. Na pokutách vybrali 213,7 milionu korun, to je proti předešlému roku o téměř 41 procent více. Většinu pokut lidé zaplatili do 30 dnů od jejich uložení.

Dospělí zaplatí za roční kupon MHD 3650 korun, za čtvrtletní 1480 a za měsíční to je 550 korun. Jízdenka na 30 minut vyjde na 30 korun a devadesátiminutová na 40 korun. K dispozici je ještě jízdenka 24hodinová nebo třídenní.

Zdroj: ČTK

DPP