Zabezpečovací drážní systém ETCS fungoval při letošních zátěžových zkouškách bezproblémově ve více než 97 procentech případů. Zhruba u tří vlaků ze 100 se rozpadlo spojení a následně souprava automaticky zabrzdila. Cílem je dosažení spolehlivosti ETCS na všech úsecích přes 99 procent. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci ministerstva dopravy.
Od ledna do července se konalo sedm zátěžových testů, při kterých na hlavních tratích projelo 796 vlaků. Poslední zkouška na trati Praha – Česká Třebová vykázala stoprocentní úspěšnost spojení lokomotivy s traťovou částí.
Od srpna jezdí pod dohledem zabezpečovacího systému ETCS na vybraných tratích zhruba 550 lokomotiv s vyškolenými strojvůdci. ETCS funguje jako nezávislý dohled nad vlaky, který automaticky zasáhne v okamžiku chyby strojvedoucího nebo při jiné nežádoucí situaci a nouzově zabrzdí vlak. Spojení traťového zařízení s lokomotivou funguje přes mobilní síť GSM-R.
Spuštění ETCS do výhradního provozu bude podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) v lednu postupné. Nejprve do výhradního provozu přejde od 1. ledna trať Česká Třebová – Olomouc- Přerov, od 8. ledna Břeclav – Bohumín, od 15. ledna Česká Třebová – Břeclav a 22. ledna Praha-Běchovice – Česká Třebová. Na těchto tratích projede denně kolem 1200 vlaků. Na jejich provoz bude potřeba zhruba 1300 lokomotiv a až 2000 strojvedoucích.
V současnosti je technologií ETCS vybaveno 1153 lokomotiv a proškoleno je zhruba 1850 strojvedoucích. Dovybavit bude potřeba nižší stovky lokomotiv a proškolit zhruba 1000 lidí. Dopravci do vybavení lokomotiv investovali včetně dotací přes deset miliard korun.
Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy dnes oznámil, že proškolil na ETCS zhruba 750 strojvedoucích, vybavil více než 420 lokomotiv a jednotek. Investice do vybavení starších typů vozidel ETCS vyšla na sedm miliard korun. „Už v současné době každý den ujedou stovky spojů Českých drah pod dohledem ETCS řádově několik tisíc kilometrů,“ uvedl mluvčí Petr Šťáhlavský.
Ministerstvo dopravy počítá s vybavením ETCS na dalších 4000 kilometrů tratí do roku 2030, což si vyžádá investice do infrastruktury kolem 32 miliard korun. V roce 2026 má být výhradní provoz s ETCS zaveden na koridoru Praha – České Budějovice, v prosinci 2027 na trati Beroun – Plzeň – Cheb a do roku 2030 na celé síti TEN-T.
Zavádění ETCS po Česku požaduje EU. Má sjednotit odlišné zabezpečovací technologie jednotlivých států.
Zdroj: ČTK