56390243 - dolny hricov, slovakia - april 30, 2016: traffic on slovak d1 highway. next part of this route is under construction in background.

[quote]Modernizace hlavní železniční tratě na západě Slovenska i výstavba důležitého úseku dálnice D1 na severu země se oproti původním plánům opozdí. Posunutí termínů dokončení staveb zdůvodnili provozovatel železniční infrastruktury ŽSR a správce dálnic NDS rozdílnými příčinami. Odhad dostavby dálnice D1 od Bratislavy do Košic slovenské úřady opakovaně změnily.[/quote]

Zhruba o dva roky by se oproti původnímu záměru měla prodloužit modernizace asi 16 kilometrů dlouhého úseku železniční tratě u Púchova, jehož součástí budou i dva tunely. Právě horší geologické podmínky při budování jednoho z tunelů jsou podle ŽSR hlavním důvodem posunutí lhůty výstavby na konec roku 2021. Zmíněný úsek je finančně i technicky nejnáročnější stavbou v historii ŽSR, hodnota zakázky činí téměř 365 milionů EUR (9,3 miliardy Kč).

Kromě modernizace železnice na západě Slovenska bude váznout také dokončení úseku dálnice D1 u Žiliny, kde je rozestavěný nejdelší dálniční tunel. Kvůli pomalému postupu stavebních prací Slovensko dříve ukončilo spolupráci s konsorciem italské stavební firmy Salini Impregilo a slovenské společnosti Dúha. NDS minulý týden informovala, že novou soutěž na stavební práce úseku Lietavská Lúčka-Višňové-Dubná Skala o délce 13,5 kilometru včetně 7,5 kilometru dlouhého tunelu vypíše v srpnu. Motoristé tak po nové dálnici budou jezdit patrně až v roce 2023, zatímco při výběru původního dodavatele se počítalo s ukončením výstavby v závěru letošního roku.

Nejde o jediný úsek dálnice D1, který bude dokončen se zpožděním. Komplikace provázely i výstavbu dálnice u Ružomberoku na severu země, na navazujícím úseku stavební práce zatím ani nezačaly. Celá dálnice z Bratislavy do Košic na východním Slovensku, které jsou od sebe vzdáleny zhruba 440 kilometrů, tak nebude dokončena ani do roku 2020, jak to slíbila současná vláda ve svém programovém prohlášení. Kvůli nedokončené dálnici D1 se zejména v době dopravní špičky vytvářejí na severu Slovenska dopravní zácpy.

 

Zdroj : ČTK