Zdroj: Freeimages.com
[quote]Firma Efaflex CZ, která vyrábí v Olší u Tábora průmyslová vrata, dodá deset metrů široká vrata pro letiště ve Francii. Jde o zakázku za desítky milionů korun. Společnosti se 312 zaměstnanci, jež letos plánuje tržby téměř 1,2 miliardy korun, narostl letos odbyt v ČR o 25 procent. ČTK to řekl jednatel Luděk Lhotka.[/quote]

Efaflex dodává hlavně pro autoprůmysl, strojírenství a farmacii, také pivovarům (Heineken, Velkopopovický kozel či Staropramen), letos dodal 40 vrat do nového areálu Budvaru. Vyrábí rychloběžná průmyslová vrata, export tvoří 95 procent, loni rostlo Polsko. Firma dělá i vrata do výbušného prostředí, mrazicích boxů, parkovacích domů či robotických zařízení.

Třináct metrů vysoká a deset metrů široká vrata vážící šest tun dodala letos jako prototyp pro rakouské dráhy, 18 jich pak prodala na letiště ve Francii.

,,Jsou to obrovská vrata, gigant,“ řekl Lhotka.

Nejrychlejší vrata firmy se otevírají rychlostí čtyři metry za vteřinu, Efaflex dělá 70 typů výrobků, dokáže vyrobit přes 40 vrat denně.

Tržby letos plánuje téměř 1,2 miliardy.

,,Prodáváme víc vrat, nám se letos daří ve světě i u nás, v Čechách jsme poskočili o 25 procent, jsou to velké zakázky,“ řekl Lhotka.

Loni tržby stouply o čtyři procenta na 1,04 miliardy, provozní zisk byl stejný 81,8 milionu.

,,Příští rok bude horší, protože koruna sílí a kurzové rozdíly nás asi malinko zaříznou,“ řekl jednatel.

Aktiva loni vzrostla o 59 milionů na 661,9 milionu.

Efaflex je téměř výhradní dodavatel BMW, v ČR mají její vrata Hyundai v Nošovicích či Škoda auto ve Vrchlabí, v Plané nad Lužnicí je využívají firmy Madeta či Silon. O vrata do výšky 2,2 metru je zájem na robotických pracovištích automobilek.

,,Tam jsme teď hodně silní,“ řekl Lhotka.

Letos firma investuje 60 milionů, podobně jako loni. Dostavěla parkoviště, příští rok dokončí šatny pro 200 lidí. Loni převedla montáž zárubní (finální části vrat) z Německa do Olší, spoří tak náklady. Tím se stalo Olší hlavním výrobním závodem všech finálních výrobků – kromě rychloběžných skládacích vrat – pro celou skupinu. Loni v Olší dostavěli druhou halu expedičního centra, skladovací plocha je 6000 metrů čtverečních. Letos se do ČR přesunulo i balení pro zámořskou přepravu.

Loni koupil Efaflex za 20 milionů nový laserový pálicí stroj, příští rok pořídí další. Nový je o 35 procent rychlejší než starý. Nyní má firma tři laserové vyřezávače, důležitá je i linka na vypěňované lamely.

Efaflex má 312 zaměstnanců, z toho 210 výrobních dělníků. Agenturní pracovníky nepřijímá, zaškolení zde trvá déle. Polovinu pracovníků tvoří lidé z okolních vesnic, fluktuace je malá. Pracují na tři směny, průměrná mzda ve firmě byla loni 34.700 Kč, letos platy stouply o 3,5 procenta.

Výrobu zahájil Efaflex CZ v roce 1996 se šesti zaměstnanci. Mateřskou společnost vlastní dvě rodiny: konstrukční kancelář je ve Slovinsku, v německém Bruckbergu u Landshutu mají na starosti hlavně prodej.

Zdroj: ČTK