Evropská komise (EK) zatím odmítla německým aerolinkám Lufthansa schválit záměr převzít menšinový podíl v italské státní letecké společnosti ITA Airways. Obává se ohrožení hospodářské soutěže, mimo jiné i na linkách mezi Itálií a střední Evropou, a proto zahajuje hloubkové zkoumání záměru. Jeho výsledek zveřejní nejpozději v červnu, uvedla v tiskové zprávě.

Lufthansa chce v rámci posílení kapitálu získat za 325 milionů eur (8,1 miliardy Kč) v ITA Airways 41procentní podíl. Italská vláda a Lufthansa se na transakci dohodly loni červnu.

EK se obává, že transakce může snížit hospodářskou soutěž na trhu osobní letecké dopravy na několika trasách na krátké i dlouhé vzdálenosti. Kromě tras spojujících Itálii se zeměmi střední Evropy to mohou být i trasy mezi Itálií a Spojenými státy, Kanadou, Japonskem a Indií. Dohoda by také mohla vytvořit nebo posílit dominantní postavení aerolinek ITA na milánském letišti Linate.

Transakce byla komisi oznámena koncem loňského listopadu. Začátkem tohoto měsíce Lufthansa předložila ústupky, jejichž cílem bylo vyřešit některé předběžné obavy komise. Ústupky ale podle EK nejsou dostatečné na to, aby jasně vyvrátily předběžné obavy, a to pokud jde o jejich rozsah i účinnost. Komise proto zahájila hloubkové zkoumání a nyní má 90 pracovních dnů, respektive do 6. června, aby přijala rozhodnutí.

Společnost ITA Airways zahájila provoz v roce 2021 jako státní podnik. Za rok 2022 vykázala ztrátu kolem 486 milionů eur, zejména kvůli přetrvávajícím důsledkům pandemie covidu-19 a rostoucím nákladům na pohonné hmoty.

Zdroj: ČTK

DPP