Zdroj: Pixabay.com

[quote]Až 100.000 Čechů jezdí v současnosti na tuzemských silnicích a cyklostezkách na elektrokolech. Jejich uživatelé si však musí dávat pozor na dodržování technických limitů těchto bicyklů, v prodeji jsou totiž i kola, na kterých se nesmí v provozu jezdit. Rostoucí trend elektrokol zároveň několikanásobně zvyšuje rizika spojená s jízdou na kole. Podle statistik Besipu loni zemřelo v tuzemsku 44 cyklistů, o pět více než v roce 2016. Na tiskové konferenci to řekl pověřený ředitel Besipu Tomáš Neřold.[/quote]

Elektrokola jsou pokládána i přes zabudovaný elektrický motor v rámu stále za jízdní kola. Česká legislativa omezuje rychlost a výkon elektrokol na 25 km/h a 250 wattů. Bicykly, které přesahují povolené limity, již tak elektrokoly nejsou.

Prodej kol, která překonávají povolené limity, je podle Neřolda dlouhodobě velkým problémem. Tato kola se nesmí na tuzemských silnicích ani cyklostezkách používat. Řada prodejců podle Neřolda na toto své zákazníky dostatečně neupozorňuje, a ti se pak mohou dostat do potíží, protože plnou odpovědnost nesou uživatelé. Stejný problém provází i elektrokoloběžky.

V souvislosti s rostoucím trendem elektrokol a rychlejší jízdou se podle Neřolda zvyšují i rizika. Jsou spojena především s jízdou pod vlivem alkoholu a bez přilby. Na cestách podle Besipu jezdí tisíce hazardérů, kteří nedostatečným vybavením na kole riskují život, přičemž 84 procent obětí z loňského roku nemělo při nehodě na hlavě helmu. Podle analýzy Centra dopravního výzkumu by přitom až 37 procent cyklistů, kteří loni přišli na cestách o život, nehodu s přilbou přežilo.

U elektrokol se toto riziko podle Neřolda ještě zvyšuje a přilba by podle něj měla být na tomto bicyklu samozřejmostí. Zákon však povinně vyžaduje helmu jen u cyklistů mladších 18 let. Letní měsíce jsou přitom pravidelně nejtragičtějším obdobím v roce. Třetina z usmrcených cyklistů loni zemřela právě během letních prázdnin.

Zdroj: ČTK

DPP