[quote]Elektronickou žádost o výměnu řidičského průkazu po uplynutí jeho platnosti zatím od začátku června, kdy systém začal fungovat, využilo přes 6000 řidičů. V budoucnu by se elektronická podání při výměně řidičských dokladů měla rozšířit o další možnosti. Dnes o tom informovalo ministerstvo dopravy.[/quote]

Systém řidičských průkazů je po úpravách napojen na Portál občana, řidiči tak potřebují pro elektronické žádosti datovou schránku nebo elektronický občanský průkaz. Vyzvednutí hotového průkazu je stále nutné osobně na úřadě, místo si lze vybrat. Podle dosavadních statistik je zájem o službu setrvalý a každý den přibývá přibližně stovka zájemců. Elektronický systém tak hlavně v nejvíce zatížených velkých městech zmírňuje zátěž na přepážky úřadů a z toho plynoucí čekání lidí při osobním podání.

„Ročně si musí vyměňovat řidičák po uplynutí desetileté platnosti kolem půl až tři čtvrtě milionů lidí. Nově mohou ušetřit jednu návštěvu úřadu a vše vyřídit pohodlně on-line. Přes Portál občana je možné díky pár kliknutím žádost podat během několika minut. Nový řidičák si pak vyzvednou na vybraném úřadě,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Žádost je zatím možné takto podávat pouze při vypršení platnosti řidičského průkazu. Při změně osobních údajů musí motoristé stále na úřad osobně. To by se podle Havlíčka mělo v budoucnu také změnit, ministerstvo podle něj nyní na rozšíření elektronických žádostí pracuje.

Během celého letošního roku propadne řidičský průkaz celkem 341.000 motoristů. Proti loňsku je to až dvakrát méně. Důvodem vyššího počtu v minulých letech byly povinné výměny některých starších dokladů.