[quote]Evropská unie by do července ráda vyřešila spor o státní podporu výrobců letadel Airbus a Boeing, který vede se Spojenými státy. Po dnešním jednání ministrů obchodu unijních zemí to řekl místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Zástupci vlád dali při prvním osobním jednání po mnoha měsících videokonferencí najevo, že chtějí co nejvíce urovnat obchodní vztahy s USA pošramocené čtyřmi lety vlády Donalda Trumpa.[/quote]

Ministři se dnes shodli na tom, že sto dní od nástupu jeho následovníka Joea Bidena se podařilo ujít několik kroků na cestě k urovnání sporů. Obě strany se například v březnu dohodly na čtyřměsíčním pozastavení cel uvalených kvůli zmíněné při o podporu výrobců letadel. Washington v roce 2019 jako odvetu za státní podporu pro Airbus uvalil cla na evropské zboží v hodnotě 7,5 miliardy dolarů (166 miliard Kč) ročně. EU pak loni kvůli subvencím pro Boeing zavedla cla na americké zboží v hodnotě čtyři miliardy dolarů (88,5 miliardy Kč) ročně.

S ministry se dnes na dálku spojila Bidenova obchodní zmocněnkyně Katherine Taiová, s níž Dombrovskis domlouval další postup v řešení problému již minulý týden. „Jednání postupují kupředu, takže bych považoval tento časový rámec za realistický,“ prohlásil po jednání místopředseda EK s odkazem na zamýšlené červencové vyřešení sporu. „Samozřejmě to od obou stran vyžaduje ještě hodně snahy,“ připustil ale.

Zároveň vyzval Washington, aby zrušil Trumpem zavedená cla na dovoz evropské oceli a hliníku, nejpozději do konce tohoto roku. V této sporné otázce zahájily obě strany jednání tento týden a chtěly by co nejdříve dospět ke kompromisu. Dohodly se, že budou více tlačit na země jako je zejména Čína, které nerespektují pravidla volného obchodu a zasycují trh velkým množstvím těchto kovů. EU jako gesto dobré vůle v rámci jednání odložila rozšíření cel na americké zboží, dosud zavedená cla na obou stranách však zůstávají v platnosti.

 

Zdroj : ČTK

DPP