Invoitix

Obliba firemních vozů pořízených na operativní leasing v tuzemsku znovu stoupá, ukazují data společnosti Arval. Roste také poptávka po dlouhodobých typech pronájmu, protože mnoho firem kvůli koronaviru odkládá nákup nových vozů. Řádově jde o stovky nově podepsaných smluv. Dlouhodobě  jsou tahouny trhu  sice velké firmy, ale největší nárůst poptávky pozorují experti v segmentu malých podnikatelů a živnostníků, ale i fyzických osob – do konce roku má atakovat hranici 30 %.

 

Firmy prodlužují leasingové smlouvy a odkládají nákup nových vozidel

„Trh s operativním leasingem začíná ve druhé polovině letošního roku znovu růst. Firmy odkládají v době koronavirové krize nákup nových vozů a prodlužují současné leasingové smlouvy. Zatímco před několika lety byly populární krátkodobé  kontrakty, v současnosti se průměrná doba nájmu zvyšuje na 3,5 roku,“ říká Jiří Solucev, ředitel divize Retail společnosti Arval. „Největší poptávka je po finančně dostupných městských vozech jako je například Škoda Kamiq nebo Hyundai i30. Zájem je také o dražší modely SUV, střední třída vozů je spíše využívaná ve větších firemních flotilách. V celkovém součtu evidujeme stovky nově uzavřených smluv,“ upřesňuje Solucev.

Trh táhnou velké firmy, ale největšími skokany jsou malí podnikatelé

Vozy na operativní leasing využívá podle průzkumu Arval Mobility Observatory téměř třetina firem nad 500 zaměstnanců, střední podniky mají těchto automobilů ve vozových parcích zhruba pětinu. Zcela nový trh představují malé firmy, které nemají více než 9 zaměstnanců, dále živnostníci a fyzické osoby. „Do konce roku očekáváme v této skupině nárůst uzavřených smluv o 30 %. Už neplatí, že operativní leasing je pouze pro velké firmy. Jsme jedním z prvních poskytovatelů operativního leasingu v Česku, kteří nabízejí i malým podnikatelům a fyzickým osobám full service leasing jako těm největším hráčům na trhu,“ říká Jiří Solucev, ředitel divize Retail ve společnosti Arval.

Operativní leasing přinese firmám daňové odpočty

 

Operativní leasing umožnuje firmám všech velikostí efektivnější rozložení nákladů na provoz vozidel ve srovnání s odpisy majetku. „Podnikatel zároveň může eliminovat nečekané výdaje a zajistit si určitou stabilizaci cash-flow. Další výhodou je pohodlné plánování nákladů na vozový park, protože u vozidel je předem rozepsán servisní plán a náklady na budoucí potřeby jsou zahrnuty v měsíčních splátkách. Firmy mají dále k dispozici nový vůz už za první jasně danou splátku, na kterou navíc mohou uplatnit odpočet daně. Splátka je plně nákladovou položkou a veškerá rizika spojená s provozem vozidla jsou plně v režii Arvalu. Vyhnou se také obvyklým problémům s prodejem ojetého vozu a čekáním na hotovost“ uzavírá Jiří Solucev ze společnosti Arval.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP