Zdroj: Pixabay.com

[quote]Ve věku Amazonu a rostoucí globální ekonomiky má jen málo odvětví nadšených investorů než doprava. Lidé, výrobky a obaly stále ve světě rostou a využívají tak více dopravců, leteckých společností a železnic.[/quote]

Spojené státy nadále vedou cestu

Na vrcholu žebříčku jsou 3 americké firmy, Služba United Parcel Service UPS, FedEx FDX a Union Pacific UNP. Zatímco UPS zůstává vedoucím postavením v oboru prodeje, vzestupný FedEx a jeho zakladatel miliardářů Fred Smith vypadají, že budou brzy na špičce průmyslových řad kvůli rostoucímu zisku společnosti a tržní hodnotě. S výjimkou leteckých společností získala téměř každá americká dopravní společnost dostala do žebříčku ForbesGlobal 2000.

Přestože v USA rostou kuriéři a kamionáři, jsou to železnice, které zůstávají největšími a nejvýnosnějšími dopravními společnostmi. Kombinované, Union Pacific, CSX CSX  a Norfolk SouthernNSC  vytvořily zisk ve výši 43 miliard dolarů v roce 2017 a získala zisky ve výši 22 miliard dolarů, což je více než 50% marže. Nicméně, v důsledku silné konsolidace připomínající železniční průmysl v 90. letech a na počátku roku 2000, tyto společnosti poskytující osobní leteckou dopravu vykazují rostoucí ziskovost. Společně vydělali 13 miliard dolarů v roce 2017 z prodeje 160 miliard dolarů.

Mimo USA je to Japonsko, které ovládá dvanáct dopravních společností na Forbes Global 2000. Největší specialitou jsou v Japonsku železnice, zejména: East Japan Railway  a Central Japan Railway. Ve vzduchu vládnou japonské letecké společnosti All Nippon Airways a Japan Airlines. Mezi další významné společnosti patří japonská železnice West Japan Nippon Yusen  a Mitsui OSK.

Pokud existuje nějaký region na světě, kde jsou dopravní společnosti jednotně na vzestupu, je to Čína. Deset dopravních společností v nejlidnatější zemi světa pokročilo ve Forbes Global 2000. Letecké společnosti China Southern a China Eastern se umístily na nejvyšších místech. Přepravci COSCO a Sinotrans získali silnou pozici, stejně jako mezinárodní letiště v Šanghaji, které vzrostlo o 434 bodů na za zisky ve výši 590 milionů dolarů a tržní hodnotu 16 miliard dolarů.

Doprava se objevuje jako jeden z velkých cílů státních a soukromých kapitálových investorů, neboť usilují o zhodnocení rostoucího obchodu. V nadcházejících letech je pravděpodobné, že tito velcí investoři se budou zaměřovat na letiště, železnice, kontejnery, přístavní terminály a nákladní a logistické firmy, které usilují o trvalý návrat. A konsolidace bude pravděpodobně pokračovat. Italská společnost Atlantia je v obraze o nabídku převzetí ve výši 18 miliard dolarů pro španělskou společnost Abertis Infrastructure.

FORBES Global 2000 vydává každoroční pořadí největších a nejsilnějších veřejných společností na světě, založených na stejně vyvážených ukazatelích příjmů, zisku, aktiv a tržní hodnoty. Mezi 25 největších dopravních společností na světě patří devět leteckých společností ze šesti zemí, osm železnic z pěti zemí a tři parcelní giganti.