Francouzi se považují za výborné řidiče, Němci u řízení nadávají, Řekové a Španělé nejčastěji troubí a Belgičané jsou za volantem v největším stresu. Tato zjištění vyplynula z průzkumu společnosti Ipsos pro Fondation VINCI Autoroutes, provozovatele francouzských silnic.

Závěry průzkumu provedeného v 11 evropských zemích potvrzují mnohá klišé o jednotlivých národech. Celkově nejagresivnější účastníci silničního provozu v Evropě jsou v Řecku, Itálii, Španělsku a Francii, naopak nejklidnější jsou podle průzkumu Švédové, Nizozemci, Němci a Slováci, píší The Times. Česko do průzkumu nebylo zařazeno.

Osm z deseti Evropanů přiznalo, že u řízení nedává pozor a nesleduje silnici, někdy i na více než dvě vteřiny. Při rychlosti 130 kilometrů za hodinu za tu dobu ujedou nejméně 72 metrů. Dvě třetiny lidí za volantem telefonují, 15 procent jich při řízení sleduje pracovní porady a skoro desetina jich kouká na filmy.

Za nejklidnější řidiče sami sebe považují Španělé, uvolněných je za volantem 69 procent z nich. Na opačném konci spektra jsou Belgičané, kteří jsou klidní jen ze 47 procent, a jsou tak nejvíce vystresovanými řidiči v Evropě, píše Politico.

Šampiony v urážení ostatních řidičů jsou Řekové, následují Francouzi a Němci. Poláci zase nejčastěji vystupují z vozu, aby se pohádali s jinými řidiči. Chová se tak více než třetina z nich, jen o něco málo méně častý je tento zvyk u Italů.

Britové, Španělé a Nizozemci se zase přiznali, že často předjíždějí ze strany, ze které to není povolené – ve většině Evropy zprava, v Británii zleva. Švédi jsou za volantem poměrně klidní, když je ale řidič před nimi irituje, často mají tendenci ho dojíždět a „lepit se na něj“.

Zajímavý trend se objevil u Francouzů: 97 procent z nich se považuje za zodpovědné, pozorné a klidné řidiče, ale 86 procent z nich má ostatní na silnici za nezodpovědné, agresivní a nebezpečné, píší The Times. Všechny nešvary jsou ještě častější v Paříži a okolí. Devět z deseti tamních řidičů už podle průzkumu zažilo potyčku mezi řidiči.