Rusko a Indie jednají o rozšíření využití námořní trasy v Severním moři, která prochází Arktidou. Ruský ministr pro rozvoj Dálného východu a Arktidy Alexej Čekunkov je teď na návštěvě Indie a spolehlivá a bezpečná přeprava zboží po trase Severním mořem s využitím ruských a indických přístavů je hlavním tématem jeho rozhovorů s indickými představiteli. 

Čekunkov upozornil, že náklady na dodání kontejneru z Vladivostoku do Indie jsou o třetinu nižší, než náklady na přepravu kontejneru z Moskvy.

Rusko chce, aby se trasa Severním mořem stala hlavní námořní trasou. Investuje tam proto vysoké částky do infrastruktury. Trasa vede podél severního pobřeží Ruska a je nejkratší námoří trasou mezi východní Asií a Evropou. V současnosti se trasa v zimě kvůli silnému ledu nepoužívá, díky oteplování Arktidy tam však Moskva plánuje do konce letošního roku zahájit celoroční lodní dopravu, uvedla agentura Reuters.

Indie výslovně neodsoudila ruskou invazi na Ukrajinu. V loňském roce se stala po Číně druhým největším odběratelem ruské ropy.

Zdroj : ČTK

DPP