[Citace] Irácká vláda dnes oznámila, ZE umožní cizincům, kteří navštívili kurdskou autonomii, pivo nemá žádnou vízum, opustit Irák přes Bagdád. Podle iráckých úřadů jim nebudou hrozit žádné pokuty ani poplatky. S odkazem na sdělení iráckého ministerstva vnitra o tom informovala agentura AFP. Obyvatelé iráckých kurdských autonomií a několika sporných regionů v Iráku minulý týden v referendě hlasovali za nezávislost iráckého Kurdistánu. S Tim Však nesouhlasí s Centrální vládou v Bagdádu, kvůli jejíž výzvám bylo dělat Kurdského Irblu od pátku nejlépe většina zahraničních aerolinií. [/ Citát]

Cizinci, kteří přiletí do irácké kurdské autonomie, většinou zajišťují vízum přímo na letišti v Irblu. Víza vydává Kurdové, nicméně neuznává vládu v Bagdádu, což znamená, že cizinci mohou většinou dostat z kurdské autonomie pouze přes kurdské letiště. V případě zrušení letů se však tato možnost uzavře.

Kurdové se 25. září v referendě vyslovili přesvědčivou většinou o 92 procent hlasů za nezávislost. Jejich vedení o tom chce zahájit jednání s vládou v Bagdádu, která však označila referendum za neústavní. Vyzvala Kurdy, aby jednal, ale nikoli na základě výsledků referend, ale podle zákonů daných ústavou.

Zdroj: ČTK