DPP

[quote]Generální inspekce amerického ministerstva vnitra se rozhodla prošetřit stížnosti na rezortního šéfa Ryana Zinkeho, který si podle amerických médií za vládní peníze k některým svým cestám najímal privátní letouny. Oznámila to mluvčí inspekce Nancy DiPaolová. Z podobného důvodu podal minulý pátek demisi ministr zdravotnictví Tom Price.[/quote]

Generální inspekce podle mluvčí dostala hned několik stížností. V červnu například Zinke údajně cestoval z Las Vegas do domovské Montany letounem manažera jisté ropné firmy, což daňové poplatníky stálo 12.000 dolarů (přes čtvrt milionu korun). Najaté privátní stroje nebo armádní letadla prý ministr používal přesto, že na daných linkách fungovala běžně dostupná veřejná letecká doprava.

Price minulý týden rezignoval na nátlak prezidenta Donalda Trumpa, který nad chováním svého ministra zdravotnictví projevil krajní nelibost. Kromě Zinkeho jsou z podobných praktik podle agentury Reuters podezřelí i šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt a ministr financí Steven Mnuchin.

Zinke provinění popírá a tvrdí, že jeho cestování schválil etický úřad ministerstva vnitra.

Zdroj: ČTK