Invoitix

Městské vlakové nádraží v Jihlavě se do dvou let promění v centrální dopravní terminál, kde budou moci cestující přestoupit z osobních vlaků do linkových autobusů a MHD, zlepší se také dostupnost pro auta. Přestavba, již připravuje Správa železnic (SŽ) ve spolupráci s jihlavskou radnicí, by měla začít v létě. Předpokládané náklady těchto zakázek jsou v součtu okolo 1,9 miliardy korun, tendry nyní začínají. Zástupci SŽ a města to řekli novinářům v Jihlavě.

Výběrová řízení na zhotovitele zahájilo město i SŽ v úterý, řekl jihlavský primátor Petr Ryška (ODS). Předpokládaná hodnota městské zakázky je podle něj okolo 400 milionů korun. „Uvidíme, jak se to vysoutěží. Myslíme si, že je teď celkem dobrá doba, že by to mohlo být o něco míň,“ podotkl. Správa železnic předpokládá náklady své investice do 1,5 miliardy korun.

Primátor uvedl, že pokud nenastanou komplikace, mohl by být dodavatel na tyto práce vybraný koncem května. „Samozřejmě, je možné, že se to protáhne,“ řekl. I tak předpokládá, že by stavební práce mohly začít na přelomu srpna a září.

Staré budovy na nádraží budou zbourané, postavená bude nová nádražní budova se dvěma podlažími. Rekonstrukce se bude týkat i kolejiště a nástupišť. Městské investice jsou rozdělené do dvou etap, první by měla skončit nejpozději na jaře 2026. Město se postará o novou úpravu ploch před nádražím, kde budou zastávky linkové autobusové dopravy a MHD a parkoviště se 68 místy. Komunikace podél terminálu bude nově napojená na kruhový objekt v Havlíčkově ulici.

Stanice Jihlava – město je blízko centra, hlavní vlakové nádraží je od něj dál. Podle primátora městské nádraží teď není nejkrásnější místo a kultivaci potřebuje. Uvedl, že je rád, že tam bude moderní dopravní terminál. „Věřím, že bude přínosem pro Jihlavu,“ řekl Ryška. Doplnil, že po dokončení tohoto terminálu by se měla zlepšit vlaková doprava do Prahy, měly by tam jezdit přímé spoje.

Městské vlakové nádraží bude cestujícím sloužit do poloviny letošního prosince. „V průběhu příštího roku bude následovat výluka osobní dopravy na této stanici, to znamená, cestující veřejnost zde vůbec nebude nastupovat,“ řekl Miroslav Bocák, ředitel Stavební správy východ SŽ. Osobní vlaky začnou v přestavěné stanici znovu zastavovat s platností nového jízdního řádu v prosinci 2025. Investice Správy železnic by měly být dokončeny do června 2026.

Výhledově se počítá s propojením nového jihlavského centrálního dopravního terminálu s terminálem vysokorychlostní železnice (VRT), který má Správa železnic v plánu za několik let postavit v Jihlavě – Pávově. Vítězný architektonický návrh na terminál VRT představila správa v Jihlavě minulý týden.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP