[quote]K úsekům dálnic osvobozeným od poplatků by příští rok mohly vedle pěti navrhovaných ministerstvem dopravy přibýt ještě čtyři další. Navrhly je kraje v rámci připomínkového řízení. Ministerstvo o nich chce rozhodnout do dvou týdnů. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.[/quote]

Jihočeský kraj navrhl opětovné vyjmutí úseku na dálnici D3 mezi exity 104 a 107 u Veselí nad Lužnicí. Karlovarský kraj požaduje doplnit osvobození od poplatků na D6 mezi Sokolovem a Karlovými Vary a dále úsek Sokolov – Cheb mezi exity 146 a 169. Zlínský kraj se pak obává o vyřazení obchvatu Otrokovic na D55 ze seznamu výjimek a žádá o potvrzení tohoto osvobození.

Kraje své požadavky zdůvodnily tím, že nechtějí, aby osobní automobily objížděly uvedené dálnice a zatěžovaly městský provoz hlukem, emisemi nebo rizikem dopravních nehod. Karlovarský kraj zároveň argumentuje nedokončenou dálnicí D6 a chybějící silnicí první třídy, po které by bylo možné dálnici objíždět.

Od příštího roku budou nově vyjmuty z placení desetikilometrový úsek D6 mezi Novým Sedlem a Březovou, bez poplatku bude nově také tři kilometry dlouhý úsek D52 u Pohořelic. Dálniční známku nebudou řidiči potřebovat ani v úseku D55 u Otrokovic, dále pak na dálnici D3 mezi Veselím nad Lužnicí a Bošilcem a rovněž na dálnici D46 u Hněvotína. Vyjmutí tohoto úseku motoristům umožní bezplatné použití obchvatu Olomouce po dálnici D35, uvedlo ministerstvo.

Od začátku letošního roku úřad zrušil povinnou jízdu s dálniční známkou na zhruba 100 kilometrech dálnic, o rok dříve pak poplatku zbavil dalších 45 kilometrů. Kamionové dopravy, která za průjezd dálnicí platí elektronické mýto, se ale výjimky udělené ministerstvem netýkají.

Zdroj: ČTK