DPP

[quote]Kolín se v příštích letech zaměří na plánovaní a stavbu parkovišť a parkovacích domů. Na radnici vznikla pracovní skupina, ve které jsou zástupci odboru životního prostředí, regionálního rozvoje, dopravy i městský architekt. Společně vytipovávají místa, kde by mohla parkoviště vzniknout. ČTK to řekl starosta Kolína Vít Rakušan.[/quote]

Město se chce zaměřit především na řešení problému s parkováním na sídlištích.

,,Je tu historická norma na počet míst z dob, kdy se stavěla sídliště. Budeme se snažit dospět k číslu, jaký je nyní průměr aut na jednu bytovou jednotku. To číslo bude mít ještě do budoucna nějakou progresi a my tomu přizpůsobíme tu koncepci, kolik míst na sídlišti ještě chybí,“ řekl Rakušan.

Kolín zároveň obeslal radnice podobně velkých měst, zdali již problém s parkováním řešily. Chce tak nalézt případnou inspiraci pro tvorbu nové parkovací koncepce.

Rok 2018 by měl být přípravnou fází, od roku 2019 začne město koncepci aplikovat. I tak ale město někde vybuduje nová místa ještě letos.

,,Určitě to letos bude na sídlišti v ulici Březinova a téměř jistě v oblasti Čechovy sady. Projektuje se také ulice Funkeho a Tyršova. Mohli bychom přijít s nějakými 50 novými parkovacími místy v Kolíně a s těmi 50 se možná ještě držím při zemi,“ řekl starosta.

Město podle Rakušana nechce stavět parkoviště, která by následně nebyla využívána. Byl by rád, kdyby byla koncepce parkování odkázána i do dalších volebních období.

,,Ta koncepce bude vypracována detailně, a to včetně orientačních finančních nákladů,“ řekl.

Podle něj bude radnice každý tip na vybudování parkoviště konzultovat s městským architektem, který rozhodne, jestli se do dané lokality hodí.

Kolín letos hospodaří s přebytkovým rozpočtem ve výši zhruba 1,2 miliardy korun. Do investic dá radnice 513 milionů, zhruba o 80 milionů více než loni. Mezi největší akce patří dokončení opravy autobusového nádraží a rekonstrukce okolí chrámu svatého Bartoloměje.

Zdroj: ČTK