Dopravce Leo Express na Slovensku zahájil přepravu cestujících na regionální železniční trati mezi Bratislavou a Komárnem na jihu země. ČTK o tom informoval mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík. Dopravce loni uspěl v soutěži na provoz osobních vlaků v rámci závazku veřejné služby, slovenská pobočka Leo Expressu pak uzavřela se slovenským ministerstvem dopravy příslušný kontrakt, jehož platnost skončí v závěru roku 2032.

Provoz osobních vlaků na 100 kilometrů dlouhé trase Leo Express zahájil na začátku platnosti nového železničního grafikonu. Na trať nasadil 21 nízkopodlažních jednotek s klimatizací, připojením k internetu či bezbariérovými toaletami. Cena jízdného mezi Bratislavou a Komárnem byla podle dopravce zachována na úrovni 5,25 eura (128 korun), zákazníci si mohou koupit i časové traťové jízdenky. Jde o jednokolejnou trať, která není elektrifikována.

V pracovních dnech vypraví Leo Express na trati 96 spojů denně. Na části trati, a to mezi Bratislavou a Dunajskou Stredou, bude ve špičce posílena přepravní kapacita, vlaky tam budou jezdit ve dvacetiminutovém intervalu. Jedním z cílů Leo Expressu je zvýšení turistického ruchu v oblasti Podunají.

Od prosince 2020 provoz vlaků na zmíněné trati zajišťoval slovenský národní železniční dopravce ZSSK. Předtím tam více než osm let vozil cestující RegioJet ze skupiny Student Agency českého podnikatele Radima Jančury.

RegioJet tehdy těžil nejen z toho, že si stát u něj objednal více vlaků, než na trati jezdilo předtím, ale také z toho, že před otevřením nové rychlostní silnice R7 se na vjezdu do Bratislavy ve směru od Komárna vytvářely na silnici první třídy dlouhé kolony. Zmíněná regionální železniční trať vede také kolem obytných zón, které v uplynulých letech vyrostly ve vesnicích u Bratislavy.

Zdroj: ČTK

DPP