[quote]Zotavení letecké dopravy z koronavirové pandemie bude dlouhé a pomalé. Počet cestujících zřejmě zůstane pod úrovní před pandemií do roku 2023. Vyplývá to ze zprávy agentury S&P Global Ratings, ve které současně varovala před dalším snižováním ratingů letišť v příštích několika měsících.[/quote]

V letošním roce se má počet cestujících snížit až o 55 procent. To je mnohem více, než se doposud čekalo, uvádí analytici S&P. Jakékoliv zotavení bude záviset na faktorech, jako je zmírnění cestovních omezení jednotlivými vládami, ochotě lidí znovu létat a rozsahu hospodářských škod po epidemii.

Některé země už pomalu umožňují obnovení letů a zmírňují omezení pohybu. Objem dopravy však dál zůstává nízký. Problémy mají i podnikatelé na letištích, protože poptávka po službách jako stravování a bezcelní nákupy je tam prakticky nulová.

S&P uvedla, že letecká doprava se nakonec obnoví, až se podaří smysluplně vyřešit obavy o zdraví a bezpečnost cestujících a oživí se důvěra spotřebitelů. Rozsáhlejší přechod k práci z domova a k virtuálním pracovním schůzkám by však mohl mít dopad na služební cesty, které byly pro letecké společnosti lukrativnějším segmentem.

S&P již od března snížila rating 11 letišť. Očekává, že jejich finanční sílu naruší přerušení letů, ale také pomalé zotavení, snížení kapacity a problémy aerolinek. Klesnou jim také příjmy od leteckých společností a další příjmy, jako z pronájmu obchodů a restaurací, napsala agentura Bloomberg.

 

Zdroj : ČTK