Èeské sdružení obìtí dopravních nehod uspoøádalo 18. listopadu 2018 u památníku obìtí dopravních nehod na nultém kilometru dálnice D1 na pražském Chodovì pietní akt ke Svìtovému dni obìtí dopravních nehod.

Na začátku dálnice D1 si dnes lidé mohou připomenout oběti dopravních nehod. Pietní akt začne v 11:00 u památníku obětí nehod na pražském Chodově. Naváže na něj bohoslužba v kapli na dálnici D5 u Plzně.

Připomínka obětí se v Česku koná každoročně, na třetí listopadovou neděli připadá světový den obětí dopravních nehod. Cílem akcí je nejen vyjádření solidarity, ale také připomenutí dlouhodobých dopadů dopravních nehod.

Dnes se nejprve uskuteční pietní akt na nultém kilometru D1 v Praze, kde se nachází památník obětí dopravních nehod. Akci každoročně organizují členové a spolupracovníci Českého sdružení obětí dopravních nehod.

Následovat bude od 15:00 ekumenická bohoslužba v dálniční kapli na dálnici D5 u Plzně, která se nalézá na odpočívadle na obchvatu Plzně u Šlovic u 83. kilometru ve směru na Prahu. Bohoslužbě bude předsedat emeritní biskup plzeňský František Radkovský a hudebně ji doprovodí sbor Vox imperfekta. Tuto akci připravili zástupci plzeňských církví ve spolupráci s Psychosociálním intervenčním týmem ČR.

Podle údajů policie zemřelo při dopravních nehodách od ledna do konce října letošního roku 390 lidí. Meziročně je to za toto období o 11 více, ale v dlouhodobém srovnání od roku 1980 se jedná o druhý nejnižší počet. Za prvních deset měsíců letoška se při nehodách těžce zranilo 1497 lidí, což je rovněž druhý nejnižší počet od roku 1980.

Zdroj : ČTK