Saúdskoarabský král Salmán dnes oficiálně zahájil provoz vysokorychlostní železnice, která spojuje dvě nejposvátnější města islámu Mekku a Medínu. Projekt v hodnotě 6,7 miliardy eur (171,6 miliardy Kč), je součástí snahy země zvýšit příjmy z turistiky, a snížit tak svou závislost na vývozu ropy, napsala agentura Reuters.

Trať dlouhá 450 kilometrů vede přes město Džidda na pobřeží Rudého moře a je jedním z největších dopravních projektů na Blízkém východě. Cestu mezi Mekkou, která je duchovním srdcem islámu, a druhým nejposvátnějším místem Medínou má zkrátit na méně než polovinu. Očekává se, že přepraví ročně téměř 60 milionů cestujících. Komerční provoz má zahájit příští týden.

Náboženská pouť je důležitou součástí plánu na expanzi cestovního ruchu v zemi v rámci ekonomických reforem, které před dvěma lety představil korunní princ Muhammad bin Salmán. Hadždž, tedy pouť do Mekky, by měl učinit každý muslim, který je toho fyzicky schopen a má k tomu dostatek finančních prostředků. Pro Saúdskou Arábii je to velký byznys. Hadždž i menší pouť umra, která může být vykonána v kteroukoliv dobu během roku, přinášejí zemi miliardy dolarů na příjmech z ubytování, přepravy, darů, jídla a poplatků od věřících.

Novou železnici postavilo konsorcium vedené Španěly a financoval ji státní fond bohatství Public Investment Fund. Úřady doufají, že železnice také podpoří růst ekonomické zóny King Abdullah Economic City (KAEC), která zahájila činnost za minulého panovníka, avšak zůstává relativně prázdná.

Poutníci tvoří většinu ze zahraničních návštěvníků země, vyjma pracovníků a podnikatelů, kteří přijedou do země na služební cestu. Letos na hadždž přijely více než dva miliony poutníků a loni uskutečnilo umra 6,5 milionu poutníků. Vláda chce do roku 2020 zvýšit počet poutníků vykonávajících hadždž na pět milionů a umra na 15 milionů. Doufá také, že do roku 2030 pak zdvojnásobí počet poutníků vykonávajících umra na 30 milionů.

Kromě veřejné dopravy Saúdská Arábie investuje desítky miliard dolarů do megahotelů a opravy Velké mešity v Mekce.

Zdroj: ČTK