[quote]Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že ministerstvo je od příštího roku připraveno přidat krajům peníze na regionální veřejnou dopravu, ale bude chtít dlouhodobý scénář jejího provozování včetně zachování provozu lokálních železničních tratí. ČTK to řekl po setkání s vedením Rožmitálu pod Třemšínem. Reagoval na plánované úspory Středočeského kraje, který nahradí některé vlaky na 12 málo vytížených středočeských tratích autobusy. Hejtmanství tím chce ušetřit 52 milionů korun ročně Jednou z tratí je i číslo 204 Březnice – Rožmitál pod Třemšínem.[/quote]

S vedením kraje se náměstci ministerstva dopravy mají podle Havlíčka setkat ve středu.

Podle středočeského krajského radního pro dopravu Petra Boreckého (STAN) jsou hlavními argumenty pro rušení spojů nízká vytíženost, vysoké náklady na provoz a nízká traťová rychlost.

Starosta Rožmitálu p. T. Pavel Bártl dnes zmínil například kulturně-historické souvislosti existence trati, ale též připomněl před pěti lety vzniklou Chráněnou krajinnou oblast Brdy a její turistický potenciál, který se může projevit i na využití železniční dopravy. „Jsem přesvědčen, že návštěvníků přibude,“ řekl.

Havlíček věří, že se lokální trati podaří zachovat. „Jsme připraveni se všemi kraji, nejenom Středočeským, diskutovat o tom, jak do budoucna financovat, jakým způsobem si poradit s vyššími náklady spojenými se zabezpečením tratí nebo s novými vlakovými soupravami,“ uvedl Havlíček.

Na koncepci provozu veřejné dopravy v regionu by se měli podílet dopravci kraje i Správa železnic. „Musíme domluvit jasný scénář, ale hlavně i koncepci toho, jak budeme takové situace řešit,“ doplnil ministr. Koncepce by měla obsahovat plánování i financování veřejné dopravy například na pět let, což by pomohlo zajištění provozu a racionálnímu plánování investic.

 

Zdroj : ČTK

DPP