Invoitix

Novým ministrem průmyslu a obchodu (MPO) bude Karel Havlíček, ministerstvo dopravy povede Vladimír Kremlík. V čele MPO tak skončí Marta Nováková, dosavadní šéf dopravy Dan Ťok (oba za ANO) už svůj odchod oznámil v pondělí. Výměnu ve vládě dnes navrhl prezidentu Miloši Zemanovi premiér Andrej Babiš (ANO). Zeman se změnami souhlasí, nové ministry jmenuje 30. dubna. Ještě předtím se ale s kandidáty chce sejít. Po dnešní schůzce na Pražském hradě to řekli Babiš a prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Havlíček nyní působí jako místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, jako o novém ministrovi se o něm spekulovalo dlouho. Kremlík je na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) náměstkem.

Premiér uvedl, že s hlavou státu probírali kompletně celou vládu. Nevyloučil další změny v kabinetu, aktuálně ale navrhuje jen konec Novákové a Ťoka. „To je pro tuto chvíli všechno,“ řekl. Média spekulovala o budoucnosti ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO). Místopředseda vlády a předseda ČSSD Jan Hamáček už dříve odmítl, že by se změny v kabinetu mohly týkat ministrů za sociální demokracii.

Ťok se k odchodu rozhodl sám, rezignaci zdůvodnil únavou z častých útoků. Podle Babiše se končící ministr nemá za co stydět, opozice naproti tomu míní, že byl neúspěšný a nezvládal svůj resort. V pondělí Ťok řekl, že se do budoucna nechce věnovat politice. Ještě si ale rozmyslí, zda složí i poslanecký mandát.

O konci Novákové se mluvilo delší dobu, svůj odchod oznámila dnes. Konkrétní důvody výměny nechtěl Babiš komentovat. „Já jsem s paní Novákovou o tom mluvil, není jednoduché přijít z privátního sektoru do státní správy, která funguje úplně jiným způsobem,“ poznamenal. Odmítl, že by důvodem byl incident, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci MPO. Odchod z úřadu ji oznámil dnes, Nováková rozhodnutí respektuje.

Ke Kremlíkovi Babiš řekl, že ho zná už z doby, kdy byl ministrem financí. Poznamenal, že dostal mnoho anonymů s informacemi, které se Kremlíka týkají. Je přesvědčen o tom, že si je dostatečně prověřil. Zdůraznil, že Kremlík má prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) na stupeň tajné. Podle mluvčího ČSSD Petra Vurbse byl Kremlík v letech 2005 až 2015 členem sociální demokracie. Dopravní experti se shodli na tom, že Kremlíka čeká mnoho práce. Měl by se podle nich zaměřit na zjednodušení dopravní výstavby a legislativy nebo liberalizaci železnice.

Kremlík pokládá nominaci jako ocenění své práce. „Této nabídky si velmi vážím, je pro mě oceněním mého dlouholetého působení ve prospěch státu,“ řekl ČTK. Více své jmenování do schůzky se Zemanem komentovat nechtěl.

Havlíček považuje za své hlavní priority podporu podnikání a dokončení restrukturalizace státních agentur. Chce se věnovat snižování administrativy, podpoře exportu nebo fúzi státních agentur a jejich zeštíhlení. V energetice je podle něj nepochybné, že peníze půjdou do jaderné energetiky. Energetický mix bude ale podle něj nutné doplnit i dalšími zdroji. Velké personální změny na ministerstvu podle svých slov nechystá. Kvůli vstupu do vlády plánuje skončit jako předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Zaměstnavatelé věří v to, že Havlíček sníží administrativní zátěž podnikatelů, podpoří exportéry, zlepší čerpání peněz z operačních programů EU a vyřeší otázky v energetice. Podle ekologů by měl Havlíček pokročit v proměně české energetiky. Organizace Greenpeace výměnu za Novákovou přivítala.

Opoziční politici v souvislosti s koncem Novákové a Ťoka zmiňují odpovědnost Babiše. Předseda hnutí ANO podle vyjádření lídrů ostatních stran odpovídá za výběr odborníků, kteří ministerské funkce nezvládají, ale současně také za jejich chyby v úřadech. Místopředseda koaliční ČSSD Roman Onderka ČTK řekl, že změny na průmyslu a dopravě jsou logické, nominanty Babiše považuje za manažery, kteří by měli dané resorty zvládnout.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP