Zdroj: Pixabay.com
DPP

[quote]Moneta Money Bank začne společně s tuzemskou technologickou společností Olife Energy budovat u svých poboček veřejné nabíječky pro elektromobily. Prvních 50 stanic by mělo být instalováno do poloviny roku 2019, celkem firma počítá se zhruba 70 stanicemi. Zástupci banky projekt představili novinářům.[/quote]

Firma plánuje, že první dobíjecí stanice budou moci řidiči vozidel na elektřinu využít na začátku příští roku. Termín však bude závislý na rychlosti, s jakou se bance podaří vyřídit stavební povolení v jednotlivých lokalitách a další formality. Provozovatelem bude Olife Energy, která si za dobití bude účtovat poplatek.

Podle šéfa sdílených služeb banky Jiřího Humla budou stanice umístěny ve městech. Většina dobíjecích stanic je nyní podle něj stavěna převážně na tranzitních trasách a ve městech často chybí.

Banka bude stanice využívat i pro vlastní potřebu. Společnost se zavázala, že do roku 2020 sníží svou uhlíkovou stopu o 35 procent.

Elektromobily v současnosti nabízí nebo chystá většina automobilových značek. Zlom by měl nastat okolo roku 2020, kdy automobilky slibují přijít na trh s desítkami nových elektrických modelů, aby splnily zpřísňující se limity pro emise CO2. V Česku je registrována více tisícovka elektromobilů.

V současnosti je v tuzemsku více než 300 dobíjecích stanic pro elektromobily, jejich největším provozovatelem je ČEZ se zhruba stovkou dobíjecích míst. Loni se přihlásilo do evidence celkem 124 dobíjecích stanic, což je meziročně o 61 více.

Zdroj: ČTK