[quote]Areál Leteckého muzea v Kunovicích na Uherskohradišťsku se rozšíří o nový pozemek. Plocha poslouží k vystavení bývalého vládního letounu Tu-154, na jehož palubě slavili v roce 1998 čeští hokejisté olympijské zlato z Nagana. Díky rozšíření areálu se navíc uvolní prostor pro další exponáty. Usnesení o zápůjčce pozemku muzeu schválili na svém posledním zasedání kunovičtí radní. ČTK to řekla starostka města Ivana Majíčková.[/quote]

,,Chceme, aby ‚tůčko‘ mělo důstojný prostor. Se zápůjčkou pozemku počítáme prozatím na deset let,“ uvedla Majíčková.

Město podle ní momentálně ve spolupráci s muzeem dokončuje projekt na rozšíření areálu. Jak velký pozemek bude pro umístění letadla zapotřebí, však stále není jasné. Záměr o zápůjčce pozemku navíc bude muset pravděpodobně ještě schválit prosincové zastupitelstvo.

Letoun dorazil do Kunovic ve dvou konvojích před více než rokem. Nadšenci z muzea ho předtím na pražském letišti v Kbelích na cestu připravovali, aby byl převoz velkého letadla vůbec možný. V Kunovicích odmontované části opět na letadlo vracejí. Jeho stěhování na získaný pozemek by rádi stihli v zimě.

,,Potřebujeme, aby byla půda zmrzlá, jinak by nám letadlo mohlo někde zapadnout,“ řekl vedoucí muzea Martin Hrabec.

Ještě před přesunem letadla bude podle něj nutné také zarovnat svažitý terén.

,,Letoun přesuneme bez křídel, která nasadíme přímo na místě. Mají rozpětí 50 metrů. Pokud bychom je k letadlu upevnili dříve, manipulace s ním by byla velmi složitá. Navíc bychom z areálu museli dočasně vystěhovat půlku dalších letadel,“ sdělil Hrabec.

Na opětovném sestavení letadla nyní montéři pracují téměř každý den. Za sebou už mají například osazení stabilizátoru nebo středního sání motoru. Kromě nasazování křídel je čeká ještě zakrytování nádrží, nýtování, instalace audio a video systému nebo úprava laku. Zkompletovaný letoun by si návštěvníci měli v muzeu prohlédnout už příští rok.

Slavné „tůčko“ létalo spolu se svým dvojníkem ve vládní letce do roku 2008, pak je nahradily airbusy. Kunovické muzeum vlastní celkem 29 letadel, vystavuje jich 22. V budoucnu by chtělo postavit tři montované hangáry, které by představovaly zázemí pro většinu strojů. Projekt za téměř 60 milionů korun se připravuje, muzeum na něj bude shánět dotace. Loni muzeum, které funguje jako pobočka Slováckého aeroklubu Kunovice, navštívilo přes 25.000 lidí.

Zdroj: ČTK