[quote]Odborníci z loděnice ve Lhotce nad Labem na Litoměřicku spustili dnes na vodu chemický eko tanker. Pro zákazníka v Nizozemsku bude rozvážet jedlé oleje ve vnitrozemí. Kvůli nedostatku vody v Labi, zejména v Ústí nad Labem, se do cíle zatím nevypraví. Počká v přístavu na příznivější podmínky. ČTK to řekl Oleg Pantělejmoněnko, generální ředitel loděnice Barkmet, která loď vyrobila.[/quote]

Na spuštění tankeru se přišly podívat desítky lidí. Nevšední podívaná trvala jen několik málo vteřin. Odborníci spustili tankovou loď do řeky po skluzech. Po spuštění do vody ji zabrzdil připravený remorkér pomocí brzdného lana.

Nový tanker je 86 metrů dlouhý, 11 metrů široký a váží 610 tun. Dokáže pojmout až 3000 tun nákladu. Na svou cestu do Nizozemska bude čekat v blízkém přístavu. „Potkáváme se už dva roky s takovým problémem, že je pořád málo vody,“ řekl ředitel.

Předchozí zakázkou firmy byl chemický tanker také pro nizozemského zákazníka. Na vodu ho spustili letos v červnu, zatím čeká v lovosickém přístavu. Podle ředitele se nedostane přes část za přístavem.

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (ANO) nedávno uvedl, že bude nadále prosazovat stavbu jezu v Děčíně. Projekt, který by podle rejdařů výrazně zvýšil splavnost Labe, brzdí především spory kvůli vlivu stavby na okolní krajinu.

 

Zdroj : ČTK