[quote] Národní investiční plán (NIP) je krok správným směrem, protože umožní urychlit přípravu staveb. Jde o zásobník akcí, které může použít každá další vláda. Obsahuje všechny potřebné silniční a železniční stavby. ČTK to dnes sdělil prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Jiří Nouza. NIP představila v pondělí vláda. Zahrnuje téměř 20.000 projektů do roku 2050 za osm bilionů korun, z toho 77 procent je určeno na stavbu dopravní infrastruktury.[/quote]

„Z hlediska silnic a železnic je v investičním plánu vše, co tam má být. Je potřeba to hájit a dostavět. Bez toho česká ekonomika nebude fungovat a nebude konkurenceschopná v rámci Evropské unie,“ uvedl Nouza.

V lednu vznikla Rada vlády pro veřejné investování. „Byl sepsaný soubor projektů řádově za tři biliony korun, dnes je z toho osm bilionů. Úplně nevím, kde se ty projekty nabraly. Rada vlády se sešla třikrát a od května jsme se k tomu nic nedozvěděli. Podle mě se ta vize změnila kvůli tomu, že je to zásobník akcí, které potom může použít každá další vláda,“ doplnil Nouza.

Vládní plán řadí dopravu i průmysl mezi investiční strategické oblasti. Mezi další patří energetika, vzdělávání, podnikání a obchod, výzkum a vývoj, investice do regionů, zdraví, kultura nebo bezpečnost. Plán vznikl na základě krajských výjezdů bývalé menšinové vlády ANO a na základě požadavků jednotlivých resortů, obcí a krajů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) o něm poprvé mluvil loni, tehdy uvedl, že plán zahrnuje přes 17.000 projektů za 3,45 bilionu korun na roky 2019 až 2030. Letos v listopadu řekl, že plán obsahuje 20.000 projektů do roku 2050 za pět bilionů korun.

Investiční akce ministerstev jsou v NIP vyčísleny na 3,98 bilionu korun a akce hrazené z dotací na 4,02 bilionu korun. Objem peněz je podle dokumentu součtem investičních výdajů, které by dané ministerstvo chtělo investovat samo nebo přes podřízené organizace.

Podle analytiků, které ČTK oslovila, je plán přínosný v tom, že obsahuje souhrn všech potřebných nebo žádoucích investic státu i samospráv. Bez zajištění financování je to ovšem podle nich jen katalog projektů a soubor zbožných přání. Hospodářská komora upozornila, že projekty nebude možné uskutečnit bez nového stavebního zákona.

 

Zdroj : ČTK