DPP

[quote]Na mýtném se v červenci od kamionů a autobusů vybralo 808 milionů korun. Meziročně jde o přibližně šestiprocentní nárůst vybrané částky. Vyplývá to z dat správce tuzemského mýtného systému, společnosti Kapsch. Důvodem vyššího výběru je především zvýšení intenzity kamionového provozu, která se proti loňskému červenci podle ukazatele počtu mýtných transakcí zvýšila o 7,8 procenta.[/quote]

Největší část výběru mýta připadá na velké kamiony s hmotností přesahující 12 tun. Jejich podíl na vybraném mýtné činí přes 91 procent všech peněz. Kolem sedmi procent pak připadá na lehčí nákladní vozidla mezi 3,5 a 12 tunami a 1,44 procenta připadá na autobusy, které mají výhodnější sazby.

Doposud se za prvních sedm měsíců na mýtném vybralo 5,97 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o zhruba čtyři procenta. Pokud by současné tempo vydrželo do konce roku, počítá Kapsch s výběrem ve výši 10,3 miliardy korun. Celkem se na mýtném za více než deset let provozu vybralo 83, 49 miliardy, jen v loňském roce pak 9,89 miliardy korun.

Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Náklady na provoz systému dosáhly zhruba 15 procent z celkové vybrané částky.

Od roku 2019 ministerstvo dopravy počítá s rozšířením zpoplatnění sítě silnic první třídy o 900 kilometrů z nynějších zhruba 230 kilometrů. Zároveň se systému má ujmout nový správce vzešlý z výběrového řízení. Nabídky mohou zájemci ministerstvu dopravy posílat do čtvrtka 24. srpna.

Zdroj: ČTK