Ruské železnice (RŽD) zažily v srpnu s objemem nákladní přepravy ve výši 103,7 mil. tun nejnižší nárůst za poslední 3 měsíce se symbolickou hodnotou 0,1%, když předtím v červnu zaznamenaly růst o 1,4% a v červenci o 1,1%. Vývoj objemu nákladní přepravy je v kontrastu s počátkem letošního roku, kdy dopravce zaznamenal meziroční zlepšení o 8,5 % za období prvního čtvrtletí. Objem nákladu dosáhl stejného nejnižšího nárůstu 0,1 procenta v květnu tohoto roku s rekordními 106,7 miliony tun přepraveného nákladu. V současnosti v nákladní přepravě RŽD dominuje obilí, koks, železný šrot, hnojiva a železné kovy. Přeprava obilí se v srpnu zvýšila 1,4krát.

Ruské železnice (RŽD) končily v srpnu s objemem nákladní přepravy ve výši 103,7 mil. tun.

RŽD se vypořádávají s dopadem sankcí EU na Rusko. Jedenáctý balíček sankcí EU navrhl v červnu přísnější tranzitní politiku pro zboží využívající železniční průvoz přes Rusko. Jak se sankce postupně zavádějí do praxe, objem železniční nákladní dopravy v Rusku by mohl v následujících měsících kolísat. Zpřísněné sankce EU vůči Rusku život RŽD neusnadnily a loňský rok byl toho příkladem. Ve stejném měsíci loňského roku mělo sedm sankčních balíčků EU a USA proti Rusku za následek pozastavení dodávek různých zařízení a technologií, z nichž mnohé jsou pro odvětví výroby kolejových vozidel v zemi zásadní. To následně vedlo k masivnímu odstavení kolejových vozidel, včetně tzv. inovativních.

Objem nákladní přepravy RŽD se v roce 2022 meziročně snížil o 3,8 procenta, když nákladní dopravce loni přepravil zhruba 1,2 miliardy tun nákladu. Loňská čísla nakonec zachránil prosinec, kdy dopravce zaznamenal nárůst v přepravě uhlí, obilí a stavebních materiálů. Za celý rok 2022 byly hlavními komoditami uhlí s 354,4 miliony tun, ropa a ropné produkty s 216 miliony tun, stavební materiály s 133,9 miliony tun a železné a manganové rudy s 115,2 miliony tun.

Zdroj: ŽESNAD