[quote]Z třinácti krajských měst se nejbezpečněji v prvním pololetí jezdilo v Karlových Varech, na druhé místo se posunul Liberec a třetí příčku obsadily Pardubice. Vyplývá to z žebříčku Indexu bezpečnosti zpracovaného Generali Českou pojišťovnou, která o tom dnes informovala ČTK. Pojišťovna monitoruje 13 krajských a 59 okresních měst od roku 2004. Na základě údajů z policejních statistik o počtech nehod s vážným či smrtelným zraněním sestavuje jejich žebříček bezpečnosti.[/quote]

V porovnání s loňským rokem si Liberec polepšil o pět míst, Pardubice o tři. Naopak nejbezpečnější krajské město roku 2020 Hradec Králové se v první půlce letošního roku propadlo až na osmé místo. Velké zhoršení zaznamenala také Olomouc, která se umístila na sedmém místě. Loni byla druhá. Na chvostu tabulky se drží Zlín, který z loňského 11. místa spadl až na místo poslední.

Jako obvykle se v prvním pololetí stalo nejvíce vážných nehod v metropolích, v Praze a Brně. V hlavním městě bylo na silnicích usmrceno deset osob a 46 těžce zraněno. V Brně zemřelo na silnicích pět lidí a 27 se jich vážně zranilo. V přepočtu na počet obyvatel však tato dvě města vychází lépe než například Zlín, kde zemřel v důsledku dopravních nehod jeden člověk a pět se jich těžce zranilo. Po přepočtu na obyvatele se tak Zlín umístil na posledním místě žebříčku.

Z krajských měst byly příkladně bezpečné silnice v Karlových Varech, kde nikdo nezemřel ani se nezranil. Bez smrtelné nehody se obešly i liberecké silnice. Na nich ale došlo ke dvěma těžkým zraněním. Ke zhoršení došlo v Hradci Králové, který byl v roce 2020 nejbezpečnější ze všech krajských měst. V letošním pololetí ale na jeho silnicích došlo k několika vážným dopravním nehodám, které zavinily dvě úmrtí a tři těžká zranění.

Mezi okresními městy zaznamenal ve srovnání s rokem 2020 největší zlepšení Náchod, který se z loňského 57. místa vyhoupl až na dělené první místo. Na jeho silnicích totiž v prvním pololetí nedošlo ani k jedné nehodě, která by měla za následek úmrtí či těžké zranění. Podobné zlepšení nastalo v Sokolově (2020 – 47. místo) a Havlíčkově Brodě (2020 – 46. místo). Posunutí v tabulce výš zaznamenal také Jablonec nad Nisou (2020 – 39. místo), Přerov (2020 – 37. místo), Písek (2020 – 36. místo) a Chrudim (2020 – 35. místo)

Ztráty na životech byly v osmi okresních městech. V Příbrami, Chebu, Lounech, Ústí nad Orlicí a Prachaticích si dopravní nehody vyžádaly po jedné oběti. Ještě horší bilanci zaznamenali v Karviné, Teplicích a Znojmě, po dvou obětech dopravních nehod. A právě kvůli dvěma obětem se v hodnocení výrazně propadlo Znojmo, které bylo loni na dělené první pozici, zatímco letos se umístilo na předposledním místě tabulky.

Pořadí krajských měst podle Indexu bezpečnosti silničního provozu za první pololetí 2021:

 

Pořadí 1.pololetí 2021 Krajské město Pořadí 2020
1. Karlovy Vary 3.
2. Liberec 7.
3. Pardubice 6.
4. Jihlava 5.
5. Ostrava 4.
6. Praha 8.
7. Olomouc 2.
8. Hradec Králové 1.
9. České Budějovice 10.
10. Ústí nad Labem 9.
11. Brno 13.
12. Plzeň 12.
13. Zlín 11.