Svaz německého automobilového průmyslu VDA očekává letos zvýšení výroby osobních vozů na elektrický pohon v zemi o 50 procent na více než jeden milion. Pomohou k tomu rostoucí poptávka v zahraničí a navyšování výroby jednotlivými automobilkami.

„Předpokládáme, že domácí výroba osobních vozů s elektrickým pohonem se zvýší o 50 procent na 1,33 milionu vozů, z toho 980.000 bude čistě bateriových elektromobilů,“ řekla šéfka VDA Hildegard Müllerová časopisu Automobilwoche.

Loni bylo v Německu vyrobeno 885.000 elektromobilů, uvedla VDA. Z toho bylo 300.000 plug-in hybridů. Plug-in hybridy jsou poháněny elektromotorem dobíjeným z běžné elektrické sítě a vedle toho mají malý spalovací motor, který po vybití baterie může vyrábět elektřinu pro další jízdu.

Müllerová uvedla, že prognóza vychází z nabídky nových modelů elektrovozů a růstu výroby v závodech automobilky Tesla ve městě Grünheide a společnosti Mercedes-Benz v Brémách. Poptávka ze zahraničí má být vyšší než z domácího trhu částečně kvůli snížení vládní podpory nákupu elektromobilů.

Zdroj : ČTK