Němečtí strojvedoucí plánují na leden další několikadenní stávky. Jejich odborový svaz GDL se s německými drahami Deutsche Bahn (DB) stále nedohodl na výši mezd. Německému deníku Augsburger Allgemeine to řekl šéf GDL Claus Weselsky.

„Od 8. ledna je třeba počítat s delšími pracovními spory,“ cituje deník ve svém dnešním vydání Weselského.

Poté, co na konci listopadu zkrachovala jednání s Deutsche Bahn, uspořádaly odbory 24hodinovou stávku minulý týden. Dopad měla i na spoje s Českem. Letos to podle odborů byla stávka poslední.

GDL požaduje zkrácení pracovní doby zaměstnanců, kteří pracující na směny z 38 na 35 hodin týdně. Dále žádá zvýšení mzdy o 555 eur měsíčně (zhruba o 13.600 Kč) a jednorázový bonus na dorovnání inflace ve výši 3000 eur (73.500 Kč).

Německé dráhy odmítají požadované zkrácení pracovní doby z důvodu nedostatku pracovních sil. Nabídly 11procentní zvýšení mezd a platů po dobu platnosti kolektivní smlouvy, tedy na 32 měsíců. GDL tuto nabídku odmítl.

Weselsky uvedl, že odbory budou stávkovat umírněně a neplánují časově neomezenou stávku. Další stávky ale nebudou jen 24hodinové, protože u těch se podle něj ukázalo, že mají nulový účinek.

Personálního ředitele Deutsche Bahn Martina Seilera označil Weselsky za „herce“. „Vyjednávání s takovým hercem je obtížné,“ řekl deníku.

Zdroj: ČTK