[quote]Zrychlení dálničních staveb v čele s Pražským okruhem, D35 a dostavby D1, zintenzivnění prací na železnici k pražskému letišti či rozšíření koncepce vysokorychlostních tratí o další trasy patří k hlavním prioritám vznikající vlády koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů a Starostů. Informují o tom v programovém prohlášení vlády, které dnes podepsaly. Koalice se chce zaměřit také na legislativní změny či liberalizaci dopravy na železnici. Ukončit plánuje přípravy vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, zruší i jeho územní rezervy.[/quote]

Koalice chce podle svého programu aktualizovat současné priority výstavby dopravní infrastruktury. U dálničních projektů patří k hlavním prioritám Pražský okruh, dálnice D35 a dostavba D1 na Moravě. Součástí dálnic mají podle plánů koalice být také aktuálně nedostatečné odstavné plochy pro kamiony, k čemuž chce chce využívat hlavně brownfieldové plochy. V úsecích, kde nebude nutná dálnice, je cílem zvýšit kapacity vybraných silnic první třídy. Koalice zároveň slibuje minimálně šest miliard korun ročně od roku 2023 na opravy silnic druhé a třetí třídy.

Koalice chce také navázat na současnou koncepci vysokorychlostních tratí, kterou chce rozšířit o další trasy. Výstavbu rychlodráh chce potvrdit v zákoně. Spolu s rychlotratěmi plánuje koalice také návazné projekty, například zavádění velmi vysokého napětí nebo lokálních akcí. Uvolněnou kapacitu koridorů plánuje využít hlavně pro nákladní železniční dopravu, která se nyní potýká s nedostatečnými kapacitami. Koalice také slibuje urychlení prací na železnici z centra Prahy na letiště.

Pro financování staveb budou klíčové zkušenosti ze stavby části D4 mezi Příbramí a Pískem. Tu současná vláda Andreje Babiše (ANO) zadala soukromému investorovi formou PPP projektu. Pokud se stavba osvědčí, je nová pětikoalice připravena stejný postup využít i na další stavby.

Další změny plánuje koalice v legislativě. Jednou z novinek by mohlo být zvýšení maximální povolené rychlosti na vybraných úsecích dálnic až na 150 km/h. Koalice se chce věnovat také možnostem rozšíření mýtného a vážení kamionů na dálnicích. Dalším cílem je dokončení digitalizace dopravně-správních agend.

Ve veřejné dopravě je cílem koalice navýšení počtu cestujících. Jakým způsobem to chce dokázat zatím neuvádí. Provoz na železnici chce otevřít co největší konkurenci, jednotlivé státem objednávané tratě tak plánuje veřejně soutěžit. V programu se koalice nevěnuje nynějším slevám pro studenty a důchodce, které zavedla současná vláda. V minulosti však zástupci nové vládní koalice slevy často kritizovali jako nehospodárné.

Výstavbu dopravní infrastruktury v čele se zrychlením budování dálnic a železnic měla i současná vláda. Podle ní k tomu měl přispět nový stavební zákon. Ten se však nová koalice chystá upravit.

 

Zdroj : ČTK