[quote]Kvůli nesouhlasnému stanovisku policie Brno zrušilo či zruší ve třech ulicích možnost obousměrné jízdy pro cyklisty. Jde o Radnickou ulici, Rumiště a Mendlovo náměstí. Spolek Brno na kole, který hájí ve městě zájmy cyklistů, proto chystá již dříve avizovanou žalobu. Odbor dopravy se podle zástupce spolku Michala Šindeláře vůbec nezabýval připomínkami a zamítl je, řekl ČTK.[/quote]

K rušení léta fungujících tzv. cykloobousměrek, tedy ulic, kde mohou auta jezdit pouze v jednom směru a cyklisté v obou, sáhlo město kvůli zavádění inovovaného rezidentního parkování. Policie ve svém nezávazném stanovisku označila řadu jednosměrných míst s obousměrnou jízdou pro cyklisty za potenciálně nebezpečné. U některých z nich, například ve Veselé, Solniční či Mlýnské ulici se podařilo najít řešení, které policii vyhovovalo.

„Podkladem pro naši žalobu je fakt, že magistrát naše námitky zamítl a nezabýval se jimi. V úterý vpodvečer jsem také zveřejnil výzvu, zda by nám lidé na právní spor přispěli a už večer jsme měli na účtu asi 40.000 korun,“ řekl Šindelář. Část padne na poplatek za správní žalobu a větší část na právní zastoupení. „Pokud takto magistrát zruší cykloobousměrky, otevírá se cesta k rušení dalších,“ poznamenal Šindelář.

Podle radního pro dopravu Petra Kratochvíla (ODS) Brno udělalo vše, co bylo v jeho silách pro zachování obousměrek pro kola, řekl dnes na tiskové konferenci. „Na místech, kde je nebylo možné zachovat, existuje možnost, jak tato místa objet,“ řekl Kratochvíl.

Kratochvíl vyzval ještě Šindeláře k dalšímu jednání a k tomu, aby do té doby žalobu nepodával. „Zatím ji chystáme a říkal jsem, že se o tom můžeme pobavit. Ale není to jen moje vůle, ale jednoznačná vůle celého spolku a máme i jednoznačnou podporu veřejnosti,“ řekl Šindelář.

Kratochvíl také zmínil, že město cyklodopravu podporuje a aktuálně se prověřují místa na umístění cyklostojanů. Také se během jednoho roku na radnici podařilo schválit záměry nových cyklostezek.

Žaloba také může ztížit v dotčených místech start rezidentního parkování, pokud by soud vydal předběžné opatření.

 

Zdroj  : ČTK