[quote]Na železnici v různých místech Česka vyjede během letních prázdnin několik historických a výletních vlaků. České dráhy vypraví pravidelné opakované jízdy i jednorázové akce. Státní dopravce o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Dráhy tak zintenzivní provoz turistických vlaků, sezona začala už v březnu.[/quote]

Do provozu tak dráhy přidají další historické spoje. Pro turisty nabídnou například starý typ cestování se sezením na dřevěných lavicích. Celé léto bude o sobotách a nedělích vyjíždět také červený historický motorový vlak „Hurvínek“ na lokální trať z Břeclavi do Lednice na jižní Moravě. Tento vlak se vyráběl od roku 1948 a objevil se v několika českých filmech, jako jsou například Slunce seno, jahody a další.

Dráhy na zhruba jednou týdně naplánovaly také pravidelné jízdy zvláštního vlaku Králický Sněžník z České Třebové přes Ústí nad Orlicí, Letohrad až do Hanušovic. Vlak bude jezdit po nyní zřídka využívané trati a na muzejní lokálce Kolešovka z Lužné u Rakovníka do Kolešovic. Na soupravě se budou střídat parní lokomotivy s historickými vagóny a rychlíkový motorový vůz přezdívaný krokodýl. Na Kolešovce jsou plánované jízdy s parní lokomotivou. Vlak pojede také kolem železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka.

Jednou týdně bude dále jezdit historický motorový vůz řady M 240.0 přezdívaný singrovka na spoje z Karlových Varů do lázní Kyselka. Část pravidelných vlaků na první elektrifikované železnici na sever od Alp pak odveze historická elektrická lokomotiva bobinka z roku 1956. Bobinka jezdí každý víkend od poloviny června do poloviny září.

Na trati u Telče se od konce července a následně během srpna bude konat akce Parní léto. Historické parní vlaky tam budou jezdit od Kostelce u Jihlavy až do Slavonic. Stejná akce se uskuteční také v Rožnově pod Radhoštěm.

Další výletní jízdy s historickými vlaky dráhy chystají například na železnici mezi mezi železničním muzeem v Lužné u Rakovníka a depozitářem Národního technického muzea v Chomutově, dále v okolí Bezdružic v západních Čechách, nebo na tratích kolem Berounky nebo Sázavy.

Historické a výletní vlaky jezdí i mimo letní prázdniny, v březnu například začala sezona v Praze a Středočeské kraji. Vlaky pro turisty a také cyklovlaky jezdí zejména o víkendech do různých míst po celých středních Čechách.

 

Zdroj : ČTK