Invoitix

[quote]Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) letos poskytne další 2,14 miliardy korun na opravy a údržbu dálnic a silnic první třídy. Fond také dá peníze na vybavení letišť. Informovalo o tom dnes ministerstvo dopravy. Stát letos do oprav dálnic a silnic první třídy investuje celkem 12,5 miliardy korun, téměř o miliardu korun více než loni.[/quote]

Dodatečné dvě miliardy chce stát využít například na opravy dálnice D2 u Brna, dále D1 u Vyškova, D5 v okolí Berouna nebo na D8 u státní hranice.
„Investujeme také do oprav silnic druhé a třetí třídy, které jsou v majetku krajů. Za posledních pět let do nich mimořádně šlo necelých 19 miliard ze státního rozpočtu,“ podotkl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).
SFDI, stejně jako v předchozích dvou letech zainvestuje do vybavení tuzemských letišť. Letos přispěje 40 miliony korun na vybavení technickými prostředky k ochraně civilního letectví.
Fond také přispěje 22,5 miliony korun na úpravu lávky přes plavební komoru v Nymburce. Město v loňském roce přišlo kvůli havarijnímu stavu o jedinou bezbariérovou lávku spojující oba břehy Labe, zůstala pouze lávka přes plavební komoru se schodištěm. Město nyní chce postavit nové bezbariérové propojení pro pěší a cyklisty.
Celkové výdaje SFDI by se měly vyšplhat ke 100 milionům korun. Větší část peněz bude z fondu směřovat na železnice, a to 43,5 miliardy korun. Dalších přes 40 miliard korun dostane Ředitelství silnic a dálnic. Většina peněz jde na nové stavby, případně modernizaci dálnice D1.
Seznam hlavních oprav, na které půjdou dodatečné dvě miliardy korun:
D2 Rekonstrukce CB vozovky (km 3,2 – 9,7)
D1 Oprava odpočívky Vyškov
D5 Oprava AB vozovky (km 20,0 – 14,5)
D8 Oprava AB vozovky (km 83,37 – 92,38)
oprava hřebenových MZ mostů (ev. č. D8-135 a D8-136)
D35 Oprava AB vozovky (km 270,9 – 274,0)
I/4 Strážný – Strážný přechod
I/11 Hradec Králové, přeložka čtyřpruh
I/11 Hradec Králové, od křiž. Tesla – V. Nejedlého- Bří Štefanů
I/48 Nový Jičín – Rybí
I/11 a I/46 Opava, ul. Nádražní okruh – Olomoucká
I/22 Dražejov průtah – Strakonice
I/23 , II/351 Třebíč – oprava mostů a protihlukových stěn
Zdroj: ČTK 
Reklama v článku VLASTNÍ
DPP