DPP

[quote]Olomouckému kraji se nelíbí rozhodnutí Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) vypsat tendr na letní údržbu silnic první třídy, kterou v regionu dosud zajišťovala krajská správa silnic. Inkasovala za to zhruba 50 milionů korun ročně. „Do výběrového řízení se ale přihlásíme,“ řekl novinářům hejtmanův náměstek Jan Zahradníček.  ŘSD už dříve vypsalo soutěž na zimní údržbu silnic první třídy v Olomouckém kraji, kterou od loňského podzimu poprvé zajišťuje konsorcium soukromých firem.[/quote]

,,ŘSD z nepochopitelných důvodů rozhodlo, že letos kromě zimní údržby bude soutěžit i letní údržbu,“ uvedl Zahradníček.

Krajská správa silnic v předchozích letech za letní a zimní údržbu silnic první třídy podle něj ročně inkasovala 80 milionů korun, z toho na letní údržbu připadlo téměř 50 milionů korun

,,Měli jsme z této činnosti určitý zisk, který jsme ale investovali do oprav silnic druhé a třetí třídy,“ uvedl Zahradníček.

Vedení ŘSD na konci loňského roku Olomoucký kraj podle Zahradníčka ujistilo, že letní údržbu silnic první třídy zadá krajské správě silnic přímo, bez výběrového řízení.

,,Podle zákona to můžou udělat, ale neudělali to. Takže hrozí, že se nám tady pro letní údržbu objeví některé soukromé firmy,“ podotkl Zahradníček.

Podle hejtmana Ladislava Oklešťka je výběrové řízení na letní údržbu silnic první třídy, které je vypsáno na tříleté období, nekoncepční a pouze vnese zmatek do systému správy a údržby silnic.

,,Do výběrového řízení půjdeme a uvidíme, jak dopadneme,“ řekl Okleštěk.

Dodal, že na tendr mají spadeno i soukromé firmy. Krajská správa ale musí podle hejtmana postupovat s péčí řádného hospodáře a nemůže si dovolit jít v nabídce pod cenu.

Pokud by krajská správa silnic v tendru neuspěla a přišla by o peníze za letní údržbu silnic první třídy, tak by jí to podle Zahradníčka mohlo v budoucnu způsobit problémy. Musela by například přestat spolupracovat se subdodavateli, kterým zadává část letní údržby. Náměstek upozornil, že ušlý zisk z letní údržby, který byl investován do oprav krajských silnic, by hejtmanství muselo zaplatit z jiných zdrojů.

Na zimní údržbu silnic první třídy v Olomouckém kraji si podle Zahradníčka po jejím loňském převedení na soukromé firmy stěžují lidé, obce i policisté. Největší problémy jsou na Červenohorském sedle a na silnici spojující Moravský Beroun a Šternberk.

,,Na Červenohorském sedle jsme měli tři auta s pluhem a jeden traktor. Firma, která to tam nyní obhospodařuje, má jeden sypač s pluhem. Je jasné, že při intenzivním sněžení nemůže zajistit údržbu,“ upozornil Zahradníček.

Hejtmanství chce o zimní údržbě silnic první třídy jednat s vedením ŘSD. „Pokud se nebude nic dít, tak jsme připraveni jít až na ministra dopravy (Dana Ťoka),“ dodal Zahradníček. Podobného problémy jsou podle Zahradníčka i v dalších krajích, kde v tendru na zimní údržbu silnic první třídy vyhrály soukromé firmy.