[quote]V České Třebové na Orlickoústecku se v sobotu koná regionální Den železnice. Návštěvníky čeká program v areálu depa a jízdy zvláštními vlaky po uzlu Česká Třebová a okolních tratích, uvedly České dráhy v tiskové zprávě.[/quote]

Mezi nádražím a depem přepraví návštěvníky motorové vlaky Regionova. Vybrané spoje v 9:10, 10:40 a 13:40 pojedou z pátého nástupiště přes kontejnerový terminál společnosti Metrans.

„Pro železniční fajnšmekry budou připraveny jízdy historickou elektrickou jednotkou EM 475.1 Žabotlam. Na mnoha traťových úsecích se přitom bude jednat o vůbec první možnost svezení tímto vlakem,“ řekl ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Pardubicích Tomáš Netolický.

V poledne vyjedou na úseku ze Svitav do Opatova souběžně nejnovější elektrické jednotky InterPanter a pantograf. Ve vlacích platí běžný tarif, v historických vlacích cestující doplatí navíc 40 korun.

Regionální den železnice České dráhy pořádají na více místech, konal se již v Praze a Karlových Varech. V příštích dnech se chystá v Trutnově a v Ostravě. Den železnice připomíná datum 27. září 1825, kdy začaly jezdit parní lokomotivy konstruktéra Georga Stephensona mezi anglickými městy Stockton a Darlington. Trasa měřila 40 kilometrů.

„Byla to revoluční změna, která nahrazovala koňské povozy, začaly se budovat tratě a postupně přecházela přeprava zboží a cestujících na železnici,“ uvedla mluvčí ČD Vanda Rajnochová.

Na našem území vznikla první koněspřežka v roce 1832, vedla mezi rakouským Lincem a Českými Budějovicemi. První parou tažený vlak pak přijel z Vídně do Břeclavi a následně také do Brna v roce 1839.

 

Zdroj : ČTK