[quote]Budoucí provozovatel mýtného systému společnost CzechToll má již dokončeno všech 450.000 palubních jednotek pro nové mýto. Zároveň firma začala jednotky distribuovat na obchodní místa, odkud si je dopravci budou moci vyzvedávat od 22. září. Podnik také dokončil další fázi testování nového systému, informoval dnes ČTK v tiskové zprávě. Mýtný tendr a smlouvu v současnosti řeší antimonopolní úřad, podle firmy ovšem přípravy nového systému pokračují podle plánu.[/quote]

CzechToll zahájil produkci nových jednotek na začátku letošního roku. Samotnou výrobu měla na starosti firma TollNet. Nyní má CzechToll od dodavatele k dispozici všech 450.000, což je definitivní počet. Zhruba stejný počet jednotek pro stávající systém je mezi dopravci i nyní. Staré palubní jednotky ovšem v novém systému fungovat nebudou, dopravci je proto budou muset vyměnit za nové.

CzechToll také nyní dokončil další fázi testů. Individuální zkoušky nové satelitní technologie, při nichž byla ověřena především připravenost softwaru a technologií, byly podle společnosti úspěšné a během šestitýdenních testů nebyly zaznamenány žádné problémy s funkčností, stabilitou ani bezpečností nového systému. Testovací vozy podle společnosti ujely v rámci zkoušek přes jeden milion kilometrů.

Po dokončení individuálních testů nyní CzechToll zahájí komplexní zkoušky. „Komplexní zkoušky představují reálné testování systému v provozu, s reálnými pracovníky, kteří se budou v budoucnosti podílet na běžném chodu mýtného systému,“ uvedl generální ředitel CzechTollu Matej Okáli.

Firma v závěru srpna zahájila také informační kampaň, která by měla dopravce informovat o novém systému. Podle firmy zatím zaostává zájem o informace u menších dopravců z České republiky a zahraničí. „Zatímco velké společnosti se dotazují na nové povinnosti a aktivně se na přechod na nový mýtný systém připravují, menší dopravci prozatím přípravu na splnění svých povinností neřeší,“ podotkl Okáli.

Přechod na nový mýtný systém v současnosti provázejí spory, které vede stávající správce systému společnost Kapsch s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Krajský soud v Brně v minulých týdnech rozhodl, že úřad musí znovu prošetřit námitky, které Kapsch vznesl proti podmínkám soutěže. Předseda úřadu Petr Rafaj v pondělí rozhodl, že ÚOHS musí některé námitky Kapsche prošetřit. Úřad se navíc musí znovu zabývat i smlouvou mezi státem a CzechTollem.

Elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007, systém funguje na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Dosud byla správcem systému firma Kapsch. Od prosince letošního roku má nahradit dosavadní mikrovlnnou technologii satelitní systém, který bude provozovat konsorcium CzechToll/SkyToll. To zvítězilo v tendru pořádaném ministerstvem dopravy s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz.

 

 

Zdroj : ČTK