Plzeňský kraj plánuje příští rok dát ze svého rozpočtu na práce na svých silnicích druhé a třetí třídy na 55 investičních akcí 702,67 milionu korun, víc než letos. Dalších 55 milionů korun má jít na přípravu projektových dokumentací ke 137 akcím na silnicích, řekl ČTK náměstek hejtmana odpovědný za dopravu Pavel Čížek (STAN). Seznam všech dopravních staveb pro příští rok schválili radní, peníze musí ještě v rozpočtu potvrdit zastupitelstvo.

Počet stavebních akcí hrazených z krajského rozpočtu nemusí být konečný. „V případě úspor po realizaci veřejných zakázek je Správa a údržba silnic Plzeňského kraje schopna realizovat dalších 21 náhradních akcí v předpokládané hodnotě 287 milionů korun,“ řekl Čížek. Hejtmanství počítá v příštím roce především s opravami mostů, s budováním průtahů obcemi i s úseky silnic mezi obcemi. V plánu je například přestavba mostu v Tlučné na Plzeňsku, průtah Vlkanovem na Domažlicku nebo oprava silnice Mantov – Pančava na Plzeňsku.

Pokud kraj dostane i příští rok peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), začnou na silnicích další práce. Správci krajských komunikací navrhují k financování ze SFDI 12 akcí za 541 milionů korun, a to včetně zásobníku devíti náhradních akcí v hodnotě 318,5 milionu korun. „Ze SFDI jsou realizovány zejména opravy dlouhých extravilánových úseků pozemních komunikací spočívající ve výměně asfaltového krytu. Pro rok 2024 lze na základě komunikace s ministerstvem dopravy očekávat ze SFDI částku zhruba 360 milionů korun,“ dodal Čížek.

Kraj dá letos do staveb a oprav svých silnic druhé a třetí třídy rekordní více než dvě miliardy korun, téměř o třetinu víc než loni. Díky vysokému počtu stavebních firem v soutěžích dosahuje hejtmanství v průměru asi 60 procent projektovaných cen staveb, takže může realizovat výrazně více akcí, než měl původně v investičním plánu. „Letos to bude 85 staveb, mezi nimž jsou dlouhodobě odkládané úseky, navíc jsou to většinou větší akce, takže to není jenom o počtu,“ řekl dříve ČTK Čížek. Kraj dal letos ze svého rozpočtu na stavby a opravy silnic 610 milionů korun, od SFDI dostal rekordních 540 milionů a několik akcí podpořila EU, kromě obchvatu Plzně třeba napojení Stříbra na dálnici D5.

Zdroj: ČTK

DPP